Регионалната пречиствателна станция за отпадни води край Горна Оряховица произвежда електрическа и топлинна енергия за собствени нужди от газ-метан.
Това съобщи за БТА инж. Надежда Христова, началник на станцията. Пречиствателното съоръжение на стойност 16.6 млн. евро, бе изградено със средства по предсъединителната програма ИСПА и влезе в редовна експлоатация през 2006 г.
Станцията е предназначена да пречиства отпадните води, отделяни от градовете Горна Оряховица, Долна Оряховица и Лясковец и съставните села с общо над 67 000 жители.
Преди включването на довеждащ колектор от Долна Оряховица станцията работи със 70% от капацитета на производствените мощности, които при пълно натоварване позволяват денонощното пречистване на 16 000 куб. м отпадни води.
От използването на получения при преработката на отпадъците газ-метан станцията вече не само осигурява отоплението на помещенията, но и продава електричество на НЕК, каза Христова. Според главния енергетик Никола Дамянов, електроенергията се добива от два когенератора с обща мощност от 240 квт/ч.
Отделяната от производството 193 киловата топлинна енергия покрива 1/3 от необходимата енергия за затопляне на котлите с метан и отопление на работните помещения.
По този начин през 2010 г. са спестени 30-35% от разходите на станцията за парно и електричество, като икономиите могат да достигнат до 50%, когато станцията заработи с пълен капацитет, обясни Дамянов.
Ефектът от икономиите на енергия се отразява положително и на околната среда, защото до 40% от утайките от пречистените води са обезвредени и могат да се използват за наторяване.