През 2006 година изследователи от океанографския институт "Уудс Хол" и Вашингтонския университет забелязали, че част от гренландските ледникови езера се пресушават напълно, понякога само за няколко часа.
Две години по-късно същите учени открили, че на леденото дъно на такива водоеми се образуват пукнатини, през които водата изтича от езерата. Но причината за възникването на такива разломи до последно оставала неизвестна, пише Gismeteo.
Изследователите разгърнали мрежа от 16 GPS блока около Северното езеро в югозападната част на Гренландия, където за първи път били забелязани тайнствените източвания. С помощта на системата изследователите записали движенията на ледовете преди, по време на и след пресушаванията, случили се през лятото на 2011, 2012 и 2013 година.
Анализът на данните показал, че 6–12 часа преди всяко пресушаване част от водата на езерата изтичала на тънка струйка през тесни канали, известни като "мелници". Когато водата се натрупвала до достатъчен обем, леденото дъно пропадало, позволявайки на цялата вода да изтече.
Резултатите от изследванията ще помогнат на учените по-точно да предсказват какъв обем разтопена вода ще допринесе за покачването на морското равнище. Това е особено важно сега, когато климатът в региона търпи изменения.