Паркетът винаги е красив и с правилна грижа изглежда не по-зле от подовите настилки, изработени от модерни материали. Дъските от естествено дърво могат да бъдат подредени в различни форми – например, рибена кост или шахматно. И дори ако паркетът е много стар, винаги има възможност да го актуализирате, така че да служи на собствениците възможно най-дълго. За тази цел често се използва метода циклене на паркет. Нека видим какво е това и защо е необходимо.
Циклене на паркет е процес на актуализирането му, който се извършва по определен алгоритъм.
Всеки етап е придружен от факта, че повреденият дървен слой се отстранява с помощта на определена техника.
Последната стъпка е фино шлайфане на вече подготвените паркетни дъски до получаване на чиста и гладка повърхност, която може да се покрие със специална вакса за паркет или лак.
Трябва да помислите за възстановяването на паркета, ако:
Експлоатационният му живот вече е много дълъг и по него са се появили пукнатини, драскотини, както и следи от утъпкване на пода, които не могат да бъдат отстранени с нормално почистване.
При силно потъмняване или потъмняване на лаковото покритие.
Ако дъските на паркета започнат да се разхлабват и подът започне да скърца силно.
Когато дървеният материал е загубил нормалния си цвят.
Ако в стаята е положен нов паркет - в този случай е необходимо шлайфане, за да се гарантира, че повърхността е гладка, без грапавини.
Ако при ходене по паркета под него се чува характерен приглушен звук: това означава, че под дъските на пода са се образували кухини, което е знак за бързото им разслояване.
Ако цикленето на паркет се извършва от професионалист, за него ще бъде много по-удобно да шлайфа пода преди да се залепят тапетите, тъй като машината за шлайфане няма да ги повредят. Същото се отнася и за прясно боядисаните стени. Винаги си струва да помните, че дори най-доброто оборудване за шлайфане няма да може да събере целия прах и част от него ще остане във въздуха.
Ето защо цикленето на паркет без прах е мит.
Добрата шлифовъчна машина, разбира се, ще събере по-голямата част от праха, но след приключване на работата ще е необходимо общо почистване. Най-добре е да почиствате с прахосмукачка, защото дървесният прах е много фин.
Следователно, оптимално е да се извършват всички работи по възстановяване на паркета преди залепване на тапети или боядисване – само така няма да се притеснявате от разваляне на стенното покритие, върху което при всички случай ще се утаи някакъв прах.