На предстоящите в неделя избори средно по седем кандидати се борят за едно кметско място на община, а 18 кандидат-президентски двойки се състезават за "Дондуков" №2.
Столичани ще трябва да предпочетат един от 24-мата кандидати за кмет на София, регистрирани в общинската избирателна комисия (ОИК).
Кандидатите за кметове на 264-те общини са 1 927 души, уточни говорителят на ЦИК Бисер Троянов, цитиран от БТА. За кметове на 2 066 кметства ще се борят 7 894 души.
Желаещите да станат общински съветници в цялата страна са 42 107 души. Сред тях има осем граждани на други страни от ЕС, каза още Троянов. Трима искат да станат общински съветници в столицата - Цеца Джамбазова от Италия, Стефан Жил Дюлае от Франция и Зузана Пиптова от Словакия. Двама граждани на Великобритания - Кристин Фокс и Дерек Едуард Марни, са сред останалите кандидати за общински съветници в страната. Фокс иска да е член на местния парламент във Велико Търново, а Марни - в Балчик. Останалите са Илияна Лилова от Холандия, която иска да е общински съветник в Чипровци, Уршула Янота-Христов от Полша, кандидат за община Бяла, и Русси Доменико от Италия - кандидат за общинския съвет в Пазарджик.
Гражданите на ЕС, които живеят в България и искат да гласуват на местните избори, са 248. Най-много - 181 от тях, са от Великобритания, 18 - от Германия, седем - от Румъния, шест - от Полша, пет - от Чехия, четирима - от Франция, по трима от Гърция и Естония, по двама от Австрия, Холандия и Испания и по един от Италия, Белгия, Литва, Финландия и Словакия. Според данни на НСИ у нас живеят 8 444 души от страните от ЕС. Най-много са поданиците на Обединеното кралство - 2 605 души, а след тях са гражданите на Гърция - 1 253. Германците са 848, италианците - 456, французите - 278.
В неделя за първи път заедно с местните избори ще се проведат и избори за президент и вицепрезидент. Само веднъж в България след демократичните промени е имало вот "две в едно" - през 1991 г., когато се провеждат местни и парламентарни избори. На 23 октомври гражданите ще могат да избират между 18 кандидат-президентски двойки. За сравнение - в първите преки избори за президент и вицепрезидент през 1992 г. са участвали 22 двойки, на последните президентски избори през 2006 г са участвали седем двойки, през 2001 г. - 6, а през 1996 г. - 13.
Предстоящият вот се прави по правилата, регламентирани с Изборния кодекс, който определя реда и начина за провеждане на всички видове избори у нас. С него се въведе и изискване с какъв знак да се отбелязва вотът - поставяне на знак "Х" в квадратчето с поредния номер на съответния кандидат, със синя химикалка. Всички останали знаци правят бюлетината недействителна, припомни Бисер Троянов.
Ако гласоподавател покаже демонстративно за кого е гласувал, бюлетината ще се унищожава и няма да му се разрешава повторно гласуване. При грешка СИК може да предостави само още една допълнителна бюлетина, без обаче да проверява как е гласувано на старата, уточниха от ЦИК. /ЛМ/