Марсоходът на НАСА Curiosity се подготвя да използва за първи път пробиващата система на борда си за взимане на проби от скалите на Червената планета, съобщават от американската космическа агенция.
В момента ръководителите на проекта от Лабораторията за реактивни двигатели (JPL) на НАСА провеждат тестове, които показват дали хардуера в роботизираната ръка на Curiosity ще издържи на натоварването при пробиването на скалите.
Въпросните тестове са необходими поради големите температурни разлики през деня и през нощта на Марс. Според учените те могат да натоварят допълнително механичните компоненти на Curiosity, което евентуално да доведе до технически проблеми, свързани със свиването на метала в роувъра.
Самите проби ще бъдат взети от плосък скален масив, наречен "Джон Клейн", разположен на дъното на кратера Гейл. Това е мястото, на което Curiosity успешно кацна на 6 август миналата година.
Основната мисия на марсохода, разполагащ със сложна апаратура на борда си, е да изследва повърхността на кратера, да анализира какви са били условията в него преди много милиони години и дали е могло да съществува живот.
Учените от НАСА очакват мисията на подвижната лаборатория да продължи поне две земни години.