Производител на бира от щата Аляска в САЩ е инсталирал уникален котел, за да съкрати разходите си от енергоносители. Компанията Alaskan Brewing е инвестирала 1,8 милиона долара за фурна, която е способна да превръща остатъчния материал от производството на пенливaта напитка в гориво. Чрез изобретението се отделя пара, която се превръща в източник на топло- и електроенергия, необходими за нуждите на пивоварната, пише АР.
Отпадъците, натрупани от пивоварния процес, често се използват като храна за животни, както и за производството на биогаз. В сто килограма суха бирена отпадъчна суровина се съдържат 16,9 килограма смилаем протеин.
Преди да се сдобие с иновативната фурна, на ръководството на Alaskan Brewing се е налагало да изпраща отпадъците от производството си на фермерите. Но в Югоизточна Аляска има само 37 ферми и затова на пивоварите често им оставал излишък. Този проблем станал още по-осезаем, след като през 1995 година заводът се разширил.
На фирмата се наложило да изпраща остатъците на различни пазари. Проблем при този модел се оказали прекалено скъпите транспортни разходи за компанията, като чистата печалба била прекалено малка. Пивоварната получавала по 60 долара за всеки тон от остатъчния материал, а за транспортни разходи плащала по 30 долара.
Затова преди четири години ръководството на компанията започнало да проучва възможности за използване на суровината за свои нужди, като я превърне във възобновяем енергиен източник, за да намали разходите си. В крайна сметка от пивоварната взели решение да опитат да използват остатъците за допълнителна топлина в система за регулиране на енергията. Специалистите от Alaskan Brewing отишли и по-далеч, като превърнали вторичния метод за намаляване на разходи в единствен източник на енергия за производствени цели.
Експерти смятат, че иновативното решение ще позволи на фирмата да намали годишните си разходи за топло- и електроенергия на цели 70%, което сумарно възлиза на около 450 хиляди долара годишно.
Годишно Alaskan Brewing произвежда около 24,5 милиона литра бира. Пивото се продава в 14 щата.
Неотдавна компанията излезе на пазари в Тексас, Уисконсин и Минесота. Произвежда няколко вида бира, но най-известният сред тях е Alaskan Amber.