Иновативен соларен реактор може да произвежда актуалното напоследък водородно гориво директно от водата с помощта на слънчевите лъчи.
Машината се разработва от двама американски учени от университета на Делауеър – Ерик Копф и Майкъл Джулиано, които мината пролет прекарват два месеца в Швейцария, за да тестват изобретението си.
Анализите на резултатите от преучването тогава показват, че при работа в продължение на 8 седмици при температури от 1200 градуса по Целзий реакторът е способен да произведе предвижданите на теория количества водород, които макар и ниски, правят технологията много перспективна.
Следващия месец Ерик Копф планира да проведе нова серия тестове в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, като целта е реакторът да се натовари на максимална мощност и да се произведат максимални количества "соларно" гориво, пише Phys.org.
За да работи, самата машина използва като реактив прах от цинков оксид, който разделя водата на водород и кислород по химичен път. Енергията за този процес идва от слънчевата светлина, която се концентрира в една точка с помощта на голямо огледало.
За да се получи ефективна реакция за добив на водород, е необходимо сместа да се загрее при температури между 1750 и 1950 градуса по Целзий. За целта обаче учените трябва да използват огледало, което е четири пъти по-голямо от наличното към момента.
Подобни на водорода горива, произвеждани директно от слънчева светлина, притежават потенциала да разрешат проблемите на държавите по отношение на енергийната сигурност, да намалят производството на конвенционално гориво и да осигурят дългосрочна енергийна и екологична устойчивост, смятат изобретателите.