Австралийски изследователи създават върхови аерокосмически технологии буквално от глина. Те са разработили по-евтин и ефективен начин за направа на сложни, топлинно устойчиви керамични части, нужни за създаването на бъдещите ракети и хиперзвукови самолети.
Така, прилагайки химически трикове, учените модифицирали стандартните методи на керамично отливане, което довело до по-евтин и ефективен метод за направата на комплексна металокерамика, устойчива свръх налягане и температури над 3000 градуса.
"Керамичните компоненти, които създадохме, са по-здрави и ще издържат на по-високи температури, от тези, използвани върху облицовката на космическите совалки", коментира д-р Каролина Талън от Университета в Мелбърн.
Технологията може да бъде използвана при нов клас хиперзвукови самолети, с които пътниците ще пътуват до пет пъти по-бързо от скоростта на звука (Mach 5). Или казано с други думи – с феноменалните 1,7 километра в секунда разстоянието между Мелбърн и Лондон ще бъде изминавано за два часа.
Двигателите, които ще генерират тягата, нужна за достигането на подобни скорости в рамките на секунди, вече са създадени. Поддържането на тези екстремни условия в продължение на целия полет обаче остава предизвикателство за инженерите. Част предизвикателство се крие в създаването на устойчивите материали.
"При скорости от порядъка на Mach 5 множество от компонентите на летателния апарат ще достигнат температури от 3000 °C. При тях повечето от материалите, използвани в аерокосмическата индустрия ще са се разтопили или най-малкото непоправимо ще бъдат увредени", коментира Каролина Талън.
За да решат проблема с температурите учените комбинират изпитани аеродинамични форми в бъдещия самолет (водещи до минимално съприкосновение с въздуха) и комплексни керамични материали, способни да издържат до 3400 градуса.
В публикуваното от учените от Университета в Куинсланд видео можете да видите как действа новата керамика, базирайки се ефекта на охлаждане чрез изпарение на мед по време на хиперзвуков полет от Mach 8 (2,7 километра в секунда).