Въпросите, свързани с ценностите, са въпроси, засягащи благосъстоянието на съзнателните същества и поради тази причина ценностите се превъплъщават във факти, които подлежат на научен анализ – това е тезата на полемичната книга "Моралният пейзаж” (ИК "Изток-Запад”) на новата звезда на научния небосклон Сам Харис.
В тази изключително провокативна книга Сам Харис свързва морала с останалата част от човешкото познание. Харис определя морала с оглед на благосъстоянието на хората и животните и твърди, че науката може да ни каже не само какви сме, но и какви трябва да бъдем.
Според него моралният релативизъм* е просто заблуда – и то заблуда, за която човечеството е принудено да плаща все по-висока цена.
Най-сетне, убеден е Харис, на намесата на религията в областта на човешките ценности може да се сложи край: също както няма християнска физика и мюсюлманска алгебра, не може да съществува и християнски или мюсюлмански морал. Използвайки опита си като философ и специалист по невронаука, както и онова, което е научил на фронтовата линия на "културните войни", Харис ни предлага с "Моралният пейзаж” една книга, която може да промени изцяло бъдещето на науката и да предложи нова, стабилна основа за човешко сътрудничество.
Харис споделя, че целта му е да ни демонстрира, че човешкото познание и човешките ценности не могат повече да бъдат разделени. Светът на измерванията и светът на смисъла най-после трябва да постигнат примирие. Само че науката и религията, въплъщаващи противоположни възгледи за една и съща реалност, едва ли някога ще седнат на масата на преговорите. Както и при всички проблеми от физическата реалност, разликите в мненията по отношение на моралните въпроси просто разкриват колко непълно е нашето познание и със сигурност не ни задължават да приемаме завинаги различните възгледи... Задължават ни обаче да дебатираме по въпроса.
Автор на няколко бестселъра и на редица статии в различни престижни медии, Харис се утвърди като един от най-дръзките млади умове на рационалното мислене. Работата му е обсъждана и публикувана в "Нюзуик", "Тайм", "Сайънтифик Американ", "Нейчър", "Ролинг Стоун", "Бостън Глоуб", "Атлантик" и мн. др. Харис е съосновател и изпълнителен директор на фондация "Разум", чиято цел е да разпространява научното знание и светските ценности. Завършил е философия в университета "Станфорд" и има докторска степен по невронаука от Калифорнийския университет.
* Моралният релативизъм твърди, че моралността не се основава върху никакъв абсолютен стандарт. По-скоро етичните "истини” зависят от променливи обстоятелства като ситуацията, културата, чувствата на един човек и пр.