Наред с всички странни, безумни, забавни и нелепи международни дни, човечеството вече се сдоби и с Ден на щастието.
Решението е на Общото събрание на ООН, което преди дни прие резолюция, според която от догодина 20 март ще се отбелязва като Деня на щастието, тъй като то е фундаментална човешка цел.
Нито един от всички 193 членове на организацията не се е противопоставил на предложението, което е било мотивирано с нуждата от по-обхватен, справедлив и балансиран подход към икономическия растеж, който насърчава устойчиво развитие, води до изкореняване на бедността, и увеличава усещането за щастие и благополучие на хората.
Не за първи път ООН засяга темата за щастието – през 2011 г. организацията прие друга резолюция, с която насърчи държавите-членки да полагат повече усилия, за да бъдат сънародниците им по-щастливи.
Досега такъв ден честваше само хималайското кралство Бутан, което е и единствената страна, която отчита среден национален индекс на щастието още от 70-те години на миналия век, посочва РИА Новости.
Индексът се базира на фактори като психологическото състояние, здравето, образованието, околната среда, стандарта на живот.
Неотдавнашно проучване на Института за социални изследвания и маркетинг на тема "Българите и щастието" установи, че сънародниците ни оценяват себе си по скалата от 0 до 10 с оценка 5,57, като 0 се приема за "изобщо не съм щастлив", а 10 като "много съм щастлив".
Основните неща, които правят българите най-щастливи, са децата, здравето, спокойствието, добрите отношения с партньора и на пето място – любовта. Цели 89 на сто от сънародниците ни искат щастието да се превърне в национална политика.