Знаехте ли, че не всички бели вина се правят от бяло грозде? Някои видове се произвеждат от червени сортове.
Подходящият термин в случая е т.нар. "Blanc de Noirs”. Технологията повелява виното да се прави само от месестата част на гроздето. То обикновено е от сорта Pino Noir, известен с тънката си ципа и с това, че дава доста многолики вина, с характерни, разнообразни нотки.
В България, макар и рядко, по рафтовете на специализирани магазини, може да срещнете качествени бели вина от известния още от времето на Римската империя италиански червен сорт Санджовезе. Назад във вековете бил известен като "кръвта на Юпитер" - описание, което напълно отговаря на ароматния му, богат вкус.
Когато е превърнат в бяло вино, сортът е с изразителен плодов оттетък от круша до праскова, което подсказва и за цвета му. Наложено върху бял лист, виното разкрива богатство на медени нюанси.
Няма нужда да споменаваме, че идеално ще допълни различните рибни блюда, както съветстват българските енолози.
Ако пък не сте много наясно как точно да съчетаете ястие с вино, качественото Розе от сорт Мерло ще свърши чудесна работа. Комбинира се лесно с по-леки храни, като зеленчукови салати, морски дарове, някои по-леки сирена, както с пилешко месо или телешки пастет. Винаги трябва да се сервира охладено, а не както правят в редица ресторанти – бутилка топло вино и лед към него. Ледът разрежда вкусa на виното.
Ако пък сервирате синьо сирене, не го комбинирайте с Каберне Совиньон (наситените им вкусове ще се "бият"), a с десертно вино.
Всъщност не е голяма философия. Трябва само да помним, че вино и храна се съчетават първо визуално, по цвят, и след това на дневен ред идват другите фактори. Поне така твърдят истинските кулинарни специалисти.
Още любопитни новини за трапезата може да научите от Kulinar.bg.