Звездата Бетелгейзе – най-близкият до Земята червен свръхгигант, е на път към впечатляваща експлозия, съобщава НАСА.
Анализ на нови изображения, предоставени от телескопа "Хершел" на Европейската космическа агенция, показва, че звездата и наподобяващите ѝ дъги щитове вероятно ще се сблъскат с интригуваща прашна "стена" след 5000 години.
Бетелгейзе е "кацнала" на рамото на Ловеца, както понякога се нарича съзвездието Орион. Звездата е видима с просто око в зимното нощно небе на северното полукълбо и представлява оранжево-червена точка горе вляво на прочутия тризвезден пояс на Ловеца.
Диаметърът на Бетелгейзе е близо 1000 пъти по-голям от този на Слънцето, а яркостта ѝ - 100 000 пъти по-силна, отбелязва БТА.
Подобни впечатляващи характеристики обаче имат своята цена. Звездата, която вече е достигнала размерите на червен свръхгигант и изхвърля значителни "порции" от външните си слоеве, е на крачка от грандиозна експлозия в свръхнова.
Изображенията от космическия телескоп "Хершел" разкриват, че Бетелгейзе се намира близо до странна линейна структура или прашна "стена", както я наричат учените. Според някои предишни теории тя се е формирала от материал, изхвърлен по време на предишен стадий от еволюцията на звездата.
Анализът на новите изображения обаче кара астрономите да смятат, че става въпрос за отделен обект - свързана с магнитното поле на галактиката линейна структура или периферия на близък междузвезден облак.
Ако въпросната "стена" е напълно отделен обект от Бетелгейзе, учените изчисляват, че най-външният щит на звездата ще се сблъска с нея само след 5000 години.
Самата Бетелгейзе ще се удари в структурата около 12 500 години по-късно.