Институт по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" към БАН обяви, че се разграничава от твърденията на своя учен доц. Георги Милошев, че високите количества опасни добавки – овкусители, оцветители, ароматизатори и консерванти, в преработените храни увреждат човешката ДНК и причиняват рак и други заболявания.
Припомняме, че миналата седмица доц. Милошев даде официална пресконференция, на коато огласи резултатите от изследването на най-разпространените "Е-та" в храните, изследвани в ръководената от него Лаборатория по полекулярна биология в Института по молекулярна биология (ИМБ) "Акад. Румен Цанев". Резултатите му бяха оспорени и от Европейската агенция по безопасност на храните.
Ръководството на БАН публикува становище на официалния си сайт, в което заявява, че "направените твърдения за ефектите върху човешкото здраве на изследваните от доц. Георги Милошев хранителни добавки представляват негово лично мнение и не могат да се тълкуват или приемат като официална позиция на
Изследването му е установило, че влагани в храните овкусители, оцветители и консерванти (означени върху опаковките с буквата Е и съответен номер) увреждат човешката ДНК и могат да предизвикат онкологично или друго заболяване, като концентрацията им би трябвало да е от 10 до 100 пъти по-ниска от сега разрешената. Според Милошев са изследвани 12 от т.нар. Е-та, като само едно от тези вещества не оказва влияние върху ДНК.
Учените са уведомили за резултатите от проучването си няколко български министерства, агенции и комисии, както и Европейската комисия и Европейския агенция по безопасност на храните (EFSA). От EFSA са отговорили, че проучването на лабораторията "има някои слабости и ограничения и научната публикация ще бъде предоставена на постоянната работна група по генотоксичност към научния съвет."
Сега от българския институт заявяват, че "проведената пресконференция е лична инициатива на доц. Милошев, проведена без знанието на ръководството и учените от ИМБ, направената интерпретация на данните не е обсъждана на Научен съвет и доц. Милошев не е оторизиран да изразява позиция от името на Института и/или БАН".
"Считаме, че за да бъдат популяризирани и приети в публичното пространство подобни изследвания, касаещи социално значими проблеми, с ангажирането на законодателни или регулаторни органи се изисква много по-задълбочен научен подход, с използване на множество различни, допълващи се експериментални методи, различни тестови системи и независимо потвърждение на резултатите и изводите от тях", се казва в становището, подписано от директора на института доц. Ива Угринова.