През последните дни Черно море има тюркоазен цвят. Редкият феномен се наблюдава по цялото крайбрежие. Специалистите от Института по океанология във Варна твърдят, че това се дължи на цъфтежа на определен вид планктон. Рибарите, които често са свидетели на различни природни явления, смятат, че това е обичайният за морето цвят в началото на лятото, съобщава БНТ.
Сателит на американската астрономическа агенция НАСА засне от Космоса обагреното в тюркоазено синьо Черно море. Образът всъщност е сглобен от множество сателитни снимки, направени на 29 май от камерите на сателита "Aqua".
Turquoise Swirls in the Black Sea https://t.co/YX2WBQY2fm #NASA pic.twitter.com/ihvNo8GuCE
— NASA Earth (@NASAEarth) May 31, 2017
Снимката не случайно е наречена "Тюркоазени вихри в Черно море", тъй като на нея ясно се виждат морските течения, приличащи на водовъртежи.
Цветът на морето непрекъснато се променя, твърдят обаче старите рибари. "Мени се цветът много често. Вече се размътва водата, но ако погледнем зад пристанището, зад вълнолома – огледало, синьо, бистро, чисто", казва рибарят Яни Янев.
#BlackSea#Phytoplankton bloom... also in #Pontus #Marmara
NASA Satellite Terra pic.twitter.com/s0NArx1CEdДоц. Валентина Тодорова от Института по океанология обясни, че това се случва ежегодно в късна пролет, края на месец май и през юни и се дължи този млечно тюркоазено-син цвят на цъфтеж на водорасли от клас коколитофори и по-точно на вида "Емилияния Хуксли". Взети са биологични проби, потвърден е цъфтежът на точно този вид".