НАСА приключи продължилата една година в пълна изолация на Хаваите симулация на полет до Марс. В експеримента участва шестчленен екип: френски астробиолог, немски физик и четирима американци - пилот, архитект, журналист и специалист по природните ресурси в почвата.
От 29 август 2015 г. екипът заживя в помещенията в купол без пресен въздух, прясна храна и личен живот. Според експерти пилотиран полет до Червената планета може да продължи между 1 и 3 години, предаде БГНЕС.
Финансираната от НАСА симулация, проведена от Университета на Хавай, е втората по дълготрайност след руската, която приключи през 2011 г., след като продължи 520 дни.
След като оцеляха без проблеми една година в пълна изолация, членовете на екипа заявиха, че са убедени във възможността за успешна мисия до Марс.
"Мога да споделя личното си убеждение, че в близко бъдеще мисия до Марс е напълно реалистична", заяви Сиприен Версо от Франция пред репортери. Според него пречките в областта на технологиите и психологията могат да бъдат преодолени.
Но командирът на мисията Кармел Джонстън изрази мнение, че липсата на личен живот през изминалата година е представлявала затруднение.
Докато се провеждаха изследвания на живота в изолация, шестимата трябваше да живеят с ограничени ресурси, да носят скафандър, когато са извън купола и да работят върху избягването на междуличностни конфликти.