Космосът е сред загадъчните теми, които вълнуват милиони хора по целия свят. Затова всяко откритие, свързано с пространството извън Земната повърхност предизвиква сериозен интерес. Поредното изследване на американски учени доказва, че появата на електрически заряд след триене причинява аномалната ориентация на повечето дюни на Титан, най-големият спътник на Сатурн.
Това показва проучване, публикувано в тематичното списание Nature Geoscience. Според специалистите в екваториалните части на Титан има дюни, ориентирани срещу посоката на движение на преобладаващите в региона ниски ветрове. Геометричната форма на хълмовете била свързана с трибоелектрическия ефект - възникване на електрически сили на привличане между триещите се една в друга въглеводородни частици, образуващи дюните.
Saturn's Largest Moon Titan Has Electric Sand - https://t.co/qZk6R3cDA8 pic.twitter.com/mTfVRERI4A
— Vessel News (@VesselNews) March 28, 2017
Причината
Предполага се, че взаимното привличане на въглеводородните частици се дължи на наелектризиране. Според изследователите то надвишава това на песъчинките на Земята.
За Титан
Титан е най-големият спътник на Сатурн и втори по големина в Слънчевата система след Юпитеровия Ганимед. Планетата Меркурий е по-малка от Титан. Подобно на Земята, той има атмосфера и разнообразна повърхност, която се състои от въглеводородни планини, езера и морета. Цели 98,4 % от атмосферата му се състои от азот, а също метан и водород. Спътникът е шест пъти по-лек от Земята.