Приетото в сряда, 6 юли 2011 г. постановление на Министерския съвет за въвеждане на горна граница за лечение на деца в чужбина обрича децата на смърт, обявиха от пациентските организации.
Постановлението гласи, че държавата е длъжна да отпуска до 180 хиляди лева за всяко дете, което има нужда от лечение, а за трансплантациите - до три пъти стойността на такава операция у нас.
В България не се извършват трансплантации на деца, защото е много сложна и скъпа процедура, заявиха от пациентските организации. Следователно парите за детски трансплантации се изчисляват на базата на стойността на същата интервенция при възрастен.
Така за една бъбречна трансплантация например ще се отпуснат три пъти по 15 хиляди лева или около 22 хиляди евро, а в чужбина тази услуга струва над 90 хиляди евро, каза Христина Димитрова от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания.
За чернодробна операция например Фондът ще плаща около 75 хиляди евро, а в чужбина за подобна оперативна намеса са необходими около 200 хиляди евро.
Ще предприемем всякакви действия, за да защитим децата, не са изключени и протести, коментира пред медиите Теодора Захариева, председател на Българския пациентски форум.
По думите й експерти от здравното и финансовото министерство са подвели Министерския съвет при взимането на подобно решение. Още в петък от пациентските организации са изпратили писмо до Министерство на здравеопазването, Министерство на финансите и Министерски съвет с молба за среща и промяна на приетото постановление. Организациите все още очакват отговор.
Четирите милиона лева, които държавата отпуска допълнително за "Фонд за лечение на деца", няма да дойдат само от финансовото министерство. То ще предостави 3 милиона, а другият 1 милион ще дойде от здравното министерство, което ще направи вътрешно преразпределение, заяви Теодора Захариева. Според нея министър Константинов ще трябва да намери начин да осигури тези пари от здравноосигурителните вноски.
Захариева предложи парите за представителни разходи на депутатите да отидат към "Фонда за лечение на деца".
От пациентските организации заявиха, че няма да се откажат от исканията си за промяна на постановлението и ще опитат всички методи, докато не постигнат конкретен резултат.
На първо време те ще се консултират с юридическите си партньори дали постановление на Министерски съвет може да се оспорва в Конституционния съд и ако това е възможно, омбуцманът ще трябва да го сезира.
Правителственото постановление удря най-тежките и най-спешните случаи, поясни Десислава Хурмузова от инициатива "Спаси дари на ...". От началото на годината "Фонд за лечение на деца" е подпомогнал 6 деца, при които сумата е надвишавала 180 хиляди лева, допълни Хурмузова. Всички те са с изключително тежки диагнози и нямат време да чакат дарителски кампании, обясни тя.
По думите й чиновниците в здравното министерство не търсят начин как да увеличат парите, а как да ги намалят и накрая решиха да вземат от децата. Тя заяви още, че не може да се отпускат пари само за магистрали в тази държава, трябва да има и кой да се движи по тях.
От пациентските организации смятат, че с новото правителствено постановление не може да бъде финансирана нито една трансплантация на дете зад граница.