При 13 жители на община Рила вече е регистрирано заболяването бруцелоза, а още двама са дали проби, близки до положителните и ще бъдат изследвани отново. Освен това положителни проби за бруцелоза са дали още 80 кози от изследвани 219 животни в региона. Това съобщи на пресконференция зам.-областният управител на Кюстендил Силвия Велкова, цитирана от Фокус.
Припомняме, че заразното заболяване при хората, което наподобява синптомите на туберкулоза, се прихваща от директен контакт с болни овце и кози, секременти от тях и при консумация на сурово мляко и месо от заразени животни. Миналият четвъртък жителите на община Рила, където се появи бруцелоза по козите, дадоха доброволно кръвни проби, като за целта областният управител на Благоевград бе осигурил подвижда лаборатория в центъра на града.
Областната агенция по безопасност на храните пък взе проби от всичките животни, включително и от крави и бикове, които по-рядко боледуват от бруцелоза.
От областната управа уверяват, че предприемат всички мерки за овладяване и локализиране на ситуацията със заразата. В отделните общини са проведени епизоотични комисии, на които са разписани строги мерки за предотвратяване на заразата. Вчера са взети кръвни проби от 219 кози, а днес е станало ясно, че 80 от тези проби са положителни, посочи Великова.
Заразените животни ще бъдат евтаназирани по хуманен начин още в четвъртък. Днес са взети проби от 62 бивола и от около 100 кози на стопанина в община Рила, който първи е заболял от бруцелоза. Пробите вече са изпратени за изследване в лаборатория в София.
Ясни са и резултатите от взетите 32 проби на жители от града, които са били в контакт с вече заразените и са консумирали същата храна. Сред тях са и потвърдените още две положителни проби, както и двата случая на положителни проби, близки до референтните стойности, които ще бъдат повторени.
"Местното население, личните лекари, навсякъде са информирани за симптоматиката на заболяването. Основно по тяхна информация се правят прегледи и се насочват хора за взимане на проби, за да обхванем максимален брой хора. Вземането на кръвни проби продължава”, каза Силвия Велкова.
Всички заразени хора са над 30-годишна възраст, стана ясно още. По двама души са във възрастовите групи 30-34 години, 35-39 години, 45-49 години, 50-54 години. По един заболял има във възрастовите групи 55-59 години, 60-64 години и над 65 години.
"Заразата може да е дошла от животно за разплод, което е използвано и което може да е внесено нелегално, но това е само предположение. На този етап е установено, че най-вероятно източникът на зараза са доказани с бруцелоза животни в град Рила”, поясни зам.-областният управител.
Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев напомня, че в повечето случаи след хранително натравяне, каквото е бруцелозата, е необходимо да се спазва специален режим на хранене, защото и бактериите, и вирусите предизвикват възпаление на стомашната и чревната лигавица.
"Обикновено по време на заболяването, а и след това, понякога дори с месеци, е необходимо да се пази някакъв щадящ хранителен режим и най-вече да се спре употребата на алкохол, на дразнещи и лютиви храни, на много подправки, на пържено и на наситени мазнини, тъй като те продължават да дразнят лигавицата и не й позволяват да се възстанови. Тогава се минава на по-течни и по-кашави храни, както и на по-богати на въглехидрати храни, като картофи, моркови, ябълки, които облекчават възстановяването”, съветва д-р Кунчев каза. И препоръчва да се пият хапчета, които могат да възстановят нормалната флора, полезните бактерии в червата, които след една такава чревна инфекция са почти унищожени.