Големи мандри в Родопите влагат в продукцията си кондензирано мляко, което обаче е внос от Унгария.
Това се налага, тъй като произвежданото в региона сурово мляко ежегодно намалява.
Според данни на Районната ветеринарно-медицинска служба (РВМС) в Смолян кравите в областта са намалели с около 10 хиляди за последните 10 години. Само за последната 2010 година кравите са намалели с 600, а ежегодният спад на бройката е с около 15-20%.
Именно поради намалението на произвежданото в областта мляко, част от големите мандри вече са принудени да влагат в продукцията си унгарско кондензирано мляко, обясняват от сдружението.
Отглеждането на млекодайни крави в Смолянско се поддържа от по-възрастното поколение в селата, а за младите липсва мотивация да се занимават с това, пише БТА.
Преобладаваща част от суровото мляко в областта се произвежда в дребни семейни ферми с по 1-2 крави.
След приключване на поредния гратисен период за изпълнение на европейските изисквания в бранша, тези ферми няма да могат да предават суровината си в мандрите, нито да предлагат продукцията си директно на пазара.
iNews припомня, че днес от Министерството на земеделието и храните предупредиха, че заради неизпълнение на хигиенните изисквания на Европейския съюз 86 000 ферми може да се наложи да преустановят работа в края на годината.
Според изискванията малките животновъдни ферми трябва да имат минимум 10 животни, което за родопските стопани е непосилно, обясняват от сдружение "Родопско мляко".