Само в Северна Америка има над 15 хил. вида ябълки. Потребителите обаче могат да изброят само няколко – основно австралийския сорт „Грени Смит“ (едрите зелени ябълки на пазара) или „Червена превъзходна“. Тези сортове са с атрактивни цветове, дълъг живот по рафтовете на магазините и са лесни за транспортиране. По тази причина са и предпочитани от търговците в САЩ.
Съсредоточаването само в няколко сорта обаче никак не е по вкуса на експертите от движението Slow Food, които работят за запазването на местни сортове и традиционни специалитети, не само в САЩ, но и по света. В Италия например има сортове ябълки, които се култивират още от Средните векове. В началото на 20 век обаче индустриалното производство ограничава разнообразието.
Една от организациите, подкрепяни от Slow Food, сега работи за връщането на традиционните ябълкови сортове в Пиемонт като например Grigia di Torriana, Buras, Runsè и Gamba Fina. Усилията вече дават резултат – някои от тези сортове вече могат да бъдат намерени на пазара в Италия.
Действията на Slow Food обаче не стигат дотук и организацията в Казахстан ще се опита да спаси дивата ябълка от сорта Siever. Това е последният див сорт в света и според специалисти е дал началото на всички видове ябълки, които познаваме днес. Този сорт днес е застрашен от изчезване и по тази причина ще бъде прибавена към специалния каталог на движението, в който се вписват подобни храни.