Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) поиска поне месец отлагане на влизането в пленарна зала на предстоящите промени в Закона за обществените поръчки, съобщи БНР. Според организацията е необходим нов закон или поне по-широко обсъждане.
Иван Бойков, изпълнителен директор на Строителната камара и член на Конфедерацията, посочи, че законът е бил обсъден смущаващо бързо с цел възможно най-скоро да влезе в парламента. Според него готвените промени засягат много слабо бизнеса.
"Законът за обществените поръчки касае най-малко три партньора – правителство, общини и бизнеса. Ако има съгласие между тези три партньора, нещата ще вървят добре, но засега не е така”, каза Бойков, цитиран от БНР. По думите му в частта за бизнеса няма почти никаква промяна.
Сегашният закон и поправките, които са в новия закон, регламентират административната част – те не засягат творчеството в търговете и нагласените търгове, които са основен бич, според работодателската организация.
Оттам смятат, че в този му вид законът не е довършен, а един от основните проблеми е недобрата връзка между общините и държавата.
Дора Янкова, председател на Сдружението на общините, каза, че се бърза с промените в Закона за обществените поръчки, за да се ускори усвояването на европейските пари.
По думите ѝ с промените в закона ще бъде улеснено и тълкуването на въпросите, свързани с процедурите за обществени поръчки. Тя посочи, че всички въпроси, свързани с тях, ще бъдат поети от агенция по обществените поръчки, която ще замести настоящите 12 институции, които контролират общините.
Според Янкова между първо и второ четене в парламента ще има възможност да се вземат предвид и предложенията на КРИБ.
Междувременно стана ясно, че фирмите очакват от общините 36 млн. лева забавени плащания по изпълнени обществени поръчки.