"Мерките, които правителството е предприело по отношение на ОП "Околна среда", са насочени към подобряване на системите за контрол. Правителството се стреми и към уеднаквяване на практиките по отношение на проектите на програмата."
Това каза премиерът Пламен Орешарски в отговор на въпрос на депутата от Коалиция за България Петър Курумбашев относно състоянието на ОП "Околна среда". Той попита и кои са конкретните министри, които носят отговорност за замразяването на средствата по програмата.
Орешарски посочи, че поименно му е трудно назове имената, носещи отговорност за спирането на средствата.
По думите на премиера периодът от време, който се цитира от ЕК, е 2010–2013 г., като въпросните проекти са управлявани при правителството на ГЕРБ.
Безспорно водеща роля има Управляващият орган по програмата, категоричен бе министър-председателят.
Той увери, че ще бъде преценена степента на отговорност и ще бъдат уведомени съответните органи.
"Още в предходния мандат не съм бил привърженик на крайно политизиране на тема, която се управлява от администрацията", коментира той.
Орешарски заяви, че през 2012 г. е имало две предупредителни писма от Брюксел относно програмата, а реакцията на българското правителство тогава е била "неадекватна".
"Ако са били отговорили адекватно органите, нямаше да се стигне до спирането на плащанията", посочи Орешарски.
Премиерът каза още, че сега най-важно е да се вземат необходимите мерки, за да бъде отблокирана програмата.
"Що се отнася до отговорността, предходното правителство трудно може да избяга от нея", категоричен бе министър-председателят.
Той оцени ситуацията с ОП "Околна среда" като резултат от допуснати през последните няколко години лоши практики и разминавания по отношение на стартирането на някои от проектите.
Относно напрежението във Великобритания за предполагаемия наплив от българи и румънци, премиерът Пламен Орешарски заяви, че категорично ще се противопостави на каквито и да е дискриминационни мерки срещу българските граждани на Острова.
"Не споделяме опасенията, че ще има гигантска вълна, за каквато се говори на Острова", посочи министър-председателят.
Тези български граждани, които и сега работят в Англия, допринасят за икономиката и в значително малка степен засягат социалните системи на Кралството.
По думите му не трябва да се посяга към основното право на хората да се придвижват свободно.
Премиерът изрази надежда, че британските власти ще проявят сдържаност към каквито и да било дискриминационни мерки.
Според него въпросът може да бъде тема на обсъждане на заседанието на Европейския съвет.