Няма необходимост да се провежда референдум в Гърция по въпроса с приемането или отхвърлянето на споразумението, постигнато с Брюксел на 26 октомври, след като опозиционната партия в страната, Нова демокрация, се е съгласила да го подкрепи в парламента.
Това стана ясно от речта на премиера Георгиос Папандреу пред парламента. Той обаче изрази възмущението си от реакциите в Европа на решението на Гърция да организира допитване до народа, тъй като става дума изключително и само за гръцко решение: "Може и да сме под икономическо настойничество, но демократичните процедури са въпрос единствено и само на гръцкия парламент. Не може да решават пазарите, а да нямат право на глас хората, не може рейтинговите агенции да имат по-голяма сила от парламентите", отсече Папандреу.
Все пак той даде оценка, че отварянето на въпроса за провеждане на референдум е предизвикал "положителен и съзидателен шок".
Папандреу посочи, че е задължително за Гърция да осигури прилагането на условията на сключеното споразумение, защото в противен случай изходът на страната от еврото е гарантиран.
"Прилагането на споразумението ще означава край на периода на несигурност за народа. Единственият начин да останем в еврото е да приложим стриктно общите решения, взети с европейските ни партньори. Отхвърлянето на споразумението или неприлагането му означава излизане от еврото", подчерта Папандреу.
Той призова Нова демокрация да сътрудничи и да участва в преговорите по новата програма за кредитиране на страната, но не спомена планове за преходен кабинет или правителство на националното единство.
Премиерът обърна голямо внимание на значението от утрешното гласуване на поискания от него вот на доверие: "Вотът на доверие е гаранция за това какви ще бъдат следващите ни стъпки и как ще си сътрудничим с опозицията, стига да иска".