До края на март Брюксел ще създаде екип от международни експерти, които да се противопоставят на дезинформацията, която се разпространява от Кремъл, пише Reuters.
"Това е изключителна стъпка на ЕС и показва неудовлетворението, че тази ситуация се проточва.
И двете страни имат собствени планове. Кремъл подхранва настроенията в Русия като чества годишнината от Крим. Това също така скрива настоящия замразен конфликт в Украйна”, обясни Крис Уийфър, партньор в инвеститорската компания, специализираща в Русия, Macro Advisory.
В рускоговорящия свят новият комуникационен екип на ЕС ще се опита да се изправи срещу машината за налагане на светогледа на Кремъл чрез държавни телевизии, социални медии и интернет коментари.
Някои руски медии, доскоро смятани за по-независими, наскоро също приеха по прокремълски подход. За момента изглежда сякаш икономическите трудности не са попречили на руската подкрепа за Путин.
Един от начините, по които ЕС ще се съревновава, е да накара рускоезичните членове на съюза, които са и сред най-гласовитите противници на поведението на Русия, да обединят ресурси, за да разпространяват медии, показващи европейската перспектива на руснаците.
Въпреки това ЕС е изправен пред свои собствени проблеми, най-малкият от които е нарастващата проруска симпатия в някои от 28-те страни членки.
"Политическите предизвикателства пред Европа са огромни в момента – справянето с предполагаемата опасност от Русия, възходът на крайните и анти-имиграционни импулси и като цяло центробежните сили и усещането, че европейските институции все още са откъснати от хората", посочи Тим Аш, директор на изследванията на развиващите се пазари в Standard Bank.