Асамблеята, която беше натоварена със задачата да създаде нова конституция на Египет, заяви, че е одобрила черновата ѝ, пише BBC.
Тя ще бъде изпратена на президента Мохамед Морси, който трябва да свика референдум. Одобрението идва, дни след като Върховният конституционен съд заплаши, че може да разпусне асамблеята, съставена основно от ислямисти.
Бяха одобрени всичките 234 точки, след като обсъждането продължи цяла нощ.
Либералите, левите и християнските представители отказаха да подкрепят черновата, тъй като според тях ислямистите гонят собствените си интереси. Сред критиките присъстваха обвинения, че новите принципи поощряват семейните ценности, което може да застраши свободата на словото. Друг проблем, който притеснява опозицията, е, че няма параграф, който да гарантира равенството между жени и мъже.
Според египетската държавна телевизия сред основните принципи е ислямът да бъде религията на държавата, а принципите на Шариата да бъдат основния източник на законотворчество.
Държавният глава на Египет ще има право на два мандата по четири години.
Новината е съпътствана с действията на президента Морси, който си гласува нови правомощия, позволяващи му да налага решения без право на оспорване, дори от съдебната власт.
Указът беше гласуван на 22 ноември и ще бъде в сила, докато не бъде приета новата конституция на страната, както и да не бъде избиран нов състав на парламента. Друга особеност на разширената власт е, че съдът не може да взема решения относно съдбата на асамблеята, съставяща конституцията.
Президентът Морси настоява, че тези правомощия са временни и целят успешния преход към конституционна демокрация. Съществуват обаче страхове, че това може да доведе до диктаторски режим, който отново да запали протести в Египет.