Днес в Марсилия започва мегапроцесът срещу фирмата производител на опасните гръдни импланти.
Тя която предизвика един от най-големите медицински скандали със световно измерение, започнал през 2010 година и довел до подаването на хиляди съдебни искове на пациентки, съобщи France Presse.
Петима бивши ръководители на фирмата PIP (Poly Implant Prothese), която днес вече не съществува, в това число и основателят й, 73-годишният Жан-Клод Мас, ще се изправят пред съда един месец.
Те ще отговарят за измама и умишлена заблуда.
Адвокатът на Мас Ив Адад обяви намерението си да поиска отлагане на делото, тъй като неговият клиент не бил редовно призован.
Над 5000 жени от общо около 300 000, които са получили опасните гръдни импланти на фирмата PIP, заведоха съдебни искове в това дело.
Повечето от тях са французойки, но сред ищците фигурират и имената и на около стотина аржентинки, които също са представени в Марсилия.
Около 300 адвоката ще поемат защитата на пострадалите.
В хода на процеса ще трябва да се изясни как едно малко френско предприятие е могло десет години да произвежда и разпространява в света гръдни протези, съдържащи силикон, който не е предназначен за подобна употреба.
И то без знанието на контролните органи.
Досега не бе установена връзка между опасните импланти и случаи на рак на гърдата.
За сметка на това бяха констатирани многобройни разкъсвания на обвивките на гръдните протези и изтичане на силиконов гел.
Именно тези оплаквания най-накрая предизвикаха проверките на здравните власти.
Регистрирани са над 4 100 случая на разкъсвания и над 2 700 възпалителни реакции. Като превантивна мярка много жени прибягнаха до хирургическа намеса, за да отстранят опасните импланти, като само във Франция техният брой достигна 11 хиляди.
Опасните гръдни протези попаднаха в 65 страни, най вече в Латинска Америка, където е много разпространена естетичната хирургия.
В този регион фирмата PIP пласираше половината от своята продукция през 2009 година.
Западна Европа беше другият голям експортен пазар, докато източноевропейският, включващ България, Унгария, Русия, Беларус, Полша и Чехия, съставляваше едва 10 на сто от износа на ПИП.
Опасният гел, вложен в продукцията, струвал десет пъти по-евтино от официално декларирания - Nusil. Подмяната е водела до годишна "икономия" от над 1 милион евро.
Дори след като беше открита измамата, шефът на фирмата г-н Мас, който е бивш касапин, уверяваше, че формулата не неговия гел била идеална.
Той попадна в затвора от 6 март до 29 октомври 2012 година за това, че не си плати паричната гаранция.
Подсъдимите, които са обявени в неплатежоспособност след фалита на фирмата, едва ли ще могат да изплатят обезщетения на ищците, дори и да бъдат осъдени.
Според адвокатите, ангажирани в мегапроцеса, на подсъдимата скамейка не присъстват и други виновници за скандала.
Като например германската фирма TUV, която беше натоварена да сертифицира съвместимостта на имплантите с европейските норми, допълва БТА.