Френските гръдни импланти PIP трябва да бъдат отстранени. Това заявиха от Българската асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия на пресконференция в БТА.
Становището на българската асоциация съвпада с това на Международната конфедерация и Европейското дружество по пластично реконструктивна и естетична хирургия, на Международното и Европейското дружество по естетична пластична хирургия и Международния комитет по качествено осигуряване на медицински апарати и продукти в пластичната хирургия.
Отстраняването на имплантите трябва да се извърши в планов, а не в спешен порядък, без да се изчаква руптура (спукване), с оглед да се избегнат допълнително усложнения, заяви доц. Димитър Евстатиев, председател на асоциацията.
Той съобщи, че френските импланти са внесени по надлежния ред и не може да се търси вина у вносителя или хирурга, който ги е поставил. По данни на асоциацията у нас са внесени от 2500 до 4000 импланти на френската фирма, от тях са поставени около 1500 чифта.
До сега този вид силикон е отстранен при 146 жени, като част от естетичните операции са извършени в чужбина. Няма данни дали такива импланти са внасяни онлайн, по интернет.
iNews припомня, че Жан-Клод Мас, собственикът на френската фирма за гръдни импланти, който вся смут сред жените в цял свят, бе освободен от полицията. Французинът бе арестуван на 25 януари, от френската полиция в обвинение за непредумишлено убийство и причиняване на телесни повреди. Според адвоката му той няма да бъде разследван по обвинения в причиняване на телесни повреди.
Мас е бил освободен от ареста срещу парична гаранция от 100 000 евро, забранено му е да напуска страната и да има контакти с бивши служители на Poly Implant Prothese (PIP) .
Френското правителство препоръча на десетки хиляди пациентки да премахнат увеличенията на бюстовете си заради риск за здравето. Проблемните импланти крият значителен риск от спукване.
Скандалната френска фирма е използвала некачествен, по-евтин гел за имплантите и годишно е произвеждала по 100 000 силиконови протези в продължение на две десетилетия. 80% от тях са били изнасяни в чужбина.
Проблемът идва от факта, че компанията, произвела силиконовите импланти, е използвала индустриален силикон, а не медицински гел. Срокът на годност на материала е бил изтекъл. Вероятно това е причината за честото късане на имплантите и изтичането на гела в гърдите на жените.
Половината продукция е отивала за латиноамерикански страни. Една четвърт от износа е бил за западноевропейските съседи на Франция. Във Великобритания могат да се окажат засегнати 50 000 жени.
Проверките показват, че в България, Русия и Полша през 2009 година са били внесени 10% от годишната продукция на френската фирма или около 10 000 импланта.