Около половин милион души по оценки на медиите излязоха вчера за шести пореден ден на протест в Румъния, въпреки че правителството оттегли спорното постановление за декриминализиране на някои корупционни деяния, предаде Франс прес.
Оттеглянето на постановлението не уталожи гнева на демонстрантите, които бяха около 250 000 в Букурещ до сградата на правителството и още толкова в други румънски градове. Протестиращите искат оставка на социалистическото правителство на Сорин Гриндяну.
Текстът предвиждаше чувствително намаляване на присъдите за злоупотреба със служебно положение и предприемане на наказателно преследване за подобно деяние, само ако причинените щети са по-големи от 200 000 леи (44 000 евро).
Най-масовите антиправителствени протести от революцията през 1989 г., при която бе свалено правителството на диктатора Николае Чаушеску, успяха да притиснат новото румънско правителство да оттегли набързо скандалното си постановление.
Нормативният акт, срещу който се обяви влиятелната Румънска православна църква, щеше да отслаби усилията за борба с корупцията, които бяха започнали да постигат напредък срещу порочните практики на висшата администрация, свикнала да действа безнаказано, отбеляза АП.
"Оставка!" и "Крадци!" скандираха вчера демонстрантите в Букурещ, развявайки националните трибагреници и знамена на Европейския съюз. Премиерът Гриндяну изключи възможността да подаде оставка и заяви в телевизионно интервю, че носи отговорност към хората, гласували за неговата партия на парламентарните избори на 11 декември. Той обеща бързо да започне обществени дебати по въпроса с останалите политически партии и гражданското общество.
Досега протестите протичат до голяма степен мирно и дори в празнична атмосфера. Родители водят на тях малките си деца и домашните си любимци, а доброволци раздават прясно изпечени сладки на деца, облечени в дебели зимни дрехи и с вълнени шапки.
Вчера имаше и проправителствена демонстрация, на която няколкостотин души се събраха около президентския дворец да протестират срещу решението на президента Йоханис Клаус да застане на страната на протестиращите, искащи отмяна на мерките за смекчаване на антикорупционното законодателство.