"Народен гняв" и "Избори на гнева" окачествиха гръцките медии провелите се вчера в страната избори за парламент, обагрени от народното недоволство срещу налаганите тежки мерки за икономии в последните години.
За първи път седем партии ще влязат в парламента на страната, където по традиция властва двупартийната система. И двете основни партии – социалистическата ПАСОК и Нова демокрация, отчита сериозна загуба на избиратели, макар демократите да излизат с най-висок резултат – около 19% при 95% преброени бюлетини.
На второ място със 16,7% избирателите са поставили коалицията на радикалната левица "Сириза", което е най-силният ѝ резултат на избори досега. ПАСОК остава трета с 13,3%.
В парламента влизат още новосформираната националистическа партия Независими гърци с 10,6%, Комунистическата партия ККЕ с 8,4%, крайнодясната "Златна зора" със 7% и Демократичната левица с 6,1%.
Освен рекордния брой партии, преминали прага за влизане в парламента, и силния резултат на неонацистите от "Златна зора", който плаши мнозина в Гърция, друг основен белег на вчерашните избори е слабата избирателна активност – крайно нехарактерна за традиционно силно политически ангажираните гръцки граждани, за които упражняването на правото на вот е не просто задължение, а въпрос на дълг.
Близо 38% са достигнали на тези избори гражданите, решили да не отидат до изборните урни. Социолози и медии разчитат това като наказателен вот, насочен срещу всички партии, довели страната до икономическа и социална криза.
Оттук нататък формирането на правителство ще е изключително трудно, предвид факта, че никоя партия няма самостоятелно мнозинство, а вариантите за коалиране не са много.
Нова демокрация, която първа ще получи мандат за сформиране на правителство, вече категорично обяви, че няма да управлява съвместно с ПАСОК, макар лидерът на социалистите Евангелос Венизелос вчера да се обяви за създаване на коалиция на основата на проевропейската ориентираност на партиите, независимо от позициите им по меморандума са кредиторите. "Разбирам гнева на народа, но ние няма да остави страната неуправлявана", зарече се лидерът на демократите Андонис Самарас и се обяви за създаване на правителство на националното спасение.
От "Сириза" обаче далеч не изглеждат склонни да се коалират с Нова демокрация, и най-вероятно ще чакат като втора сила да получат те мандат, за да сформират кабинет с левите сили, влезли в парламента.
Ако и те не успеят, мандатът ще отиде при ПАСОК, която има най-слаб шанс за коалиране, след което конституцията предвижда повторно провеждане на избори в рамките на 30 дни.