Въоръжените сили на страните от Арабския полуостров започнаха военна кампания на територията на Йемен, съобщава AFP. До ескалирането на напрежението се стигна след като бунтовниците – "Хути", реализираха широкомабна кампания срещу официалните власти, която принуди президента Абд Рабо Мансур Хади да напусне страната.
Бойците от шиитското движение "Хути" контролират столицата Сана от септември насам, а през уикенда успяха и да превземат централния град Таиз.
Развитието на конфликта в Йемен направи страната ключова в борбата за влияние в региона между Иран и Саудитска Арабия. Рияд (република разположена в югозападната част на Арабския полуостров) обвинява Техеран (столица на Ислямска република Иран ) в подклаждане на религиозно напрежение с подкрепата си за "Хути".
Още късно снощи по границата на Йемен беше разположена бронираната техника и артилерията и по информация на Reuters са били нанесени два удара. В коалицията срещу бунтовниците участват Саудитска Арабия, Кувейт, Бахрейн, ОАЕ и Катар. По-късно към нея се присъединиха Египет и Пакистан.
За момента САЩ няма да се намесва в конфликта, но помагат с разузнавателни средства.
Саудитска Арабия е изложена на риск конфликтът в Йемен да се прехвърли отвъд общата им граница в шиитската източна провинция, където са разположени едни от най-значителните петролни запаси на страната.
"Саудитците са много притеснени от създаването на сателит на Иран в съседна на тяхната държава", коментира посланикът на САЩ в Йемен Матю Тюлър пред Reuters.
В събота Рияд беше домакин на преговори на високо равнище между страните от Персийския залив, които подкрепиха Хади като легитимен президент на Йемен и се обявиха за запазване на стабилността в страната.
Външният министър на Саудитска Арабия Сауд ал-Фейсал заяви в понеделник, че арабските страни ще вземат мерки, за да защитят региона от "агресията" на "Хути", ако не бъде намерено мирно решение.
Във вторник стана ясно, че президентът на Йемен Хади е поискал от Съвета за сигурност на ООН да оторизира военна намеса за противопоставяне на "Хути".
Според Reuters след след като Саудитска Арабия започна военна операция в Йемен, сената на петрола сорт Брент скочи с близо 6% . За момента вносителите не виждат непосредствена заплаха за доставките.