Apple отхвърли исканията на ФБР за отключване на iPhone, използван от терористите, които през декември нападнаха старчески дом в американския град Сан Бернардино, което доведе до смъртта на 14 души.
По време на разследването органите на властта успяха да се сдобият със заключен iPhone, чието съдържание може да осигури ценна информация за мотивите на атакуващите и планирането на атаката.
Досега ФБР се опитваше да се пребори с криптирането на устройството и най-накрая успя да издейства съдебно нареждане към Apple да помогне на разследването.
Американската компания обаче твърди, че от iOS 8 насам няма начин да заобиколи паролата в заключен смартфон.
Натискът към създателите на iPhone явно се е оказал прекалено голям и в сайта на компанията се появи официално изявление от изпълнителния директор Тим Кук.
В него той заявява, че Apple се е противопоставила на съдебното нареждане да помогне на ФБР да отключи телефона на един от терористите в Сан Бернардино.
Според Кук искането застрашава сигурността на потребителите на Apple и може да има много по-големи последици от свързаните с конкретния случай.
От изявлението става ясно, че ФБР са поискали от Apple да създаде специална версия на iOS, лишена от специфични мерки за сигурност, която да бъде инсталирана в телефона от разследването.
Според Тим Кук това е нещо, което компанията няма в момента и не може да създаде, тъй като ще е прекалено опасно ако попадне в грешните ръце.
От Apple твърдят, че ако подобна пробиваема версия на iOS бъде създадена, притежаващият я ще е в състояние да отключи всеки iPhone.
Въпреки това от 2008 година до сега Apple са предоставяли над 70 пъти специфична информация за своите продукти по искане на американското правителство.
Изпълнителният директор на Apple Тим Кук обаче е твърдо против вграждането на "задни врати" за достъп до данните на потребителите, а според него компроментирането на сигурността на смартфоните би довела до безпрецедентно навлизане в личния живот на всеки, защото смартфонът притежава все повече и повече лична информация и на практика "знае" и най-съкровените ни тайни.
Отказът на Apple да отключи телефона на стрелците от Сан Бернардино предизвика реакции по цял свят, а ФБР заведе дело срещу компанията.
Активистите предупредиха, че критиките, отправени от президента на САЩ Барак Обама към подобна мярка в Китай миналата година, сега може да се окажат празнословие. Рон Уидън, сенатор от Орегон, заяви, че ФБР не трябва да върви по този път, защото поема риска да създаде прецедент за авторитарните режими.
"Този ход на ФБР може да има лавинообразен ефект по целия свят. Нашето правителство иска да покаже на репресивните режими в Русия и Китай пътя към принуждаването на американски компании да създават задни вратички", заяви Уидън.