Хиляди протестиращи се събраха за четвърта поредна вечер на "Площада на победата" в Букурещ. Те настояват за отмяна на спорното постановление на правителството за декриминализиране на определени корупционни престъпления. Протестът се разраства и полицията избута леко загражденията, за да освободи повече пространство за хората на площада. Протестиращите издигнаха чучела със затворнически дрехи и със снимки на членовете на правителството и на лидера на социалдемократите Ливиу Драгня, предаде БНР.
Протестиращите планират тази вечер до полунощ преди всеки кръгъл час всички заедно да пеят румънския химн в израз на националното обединение срещу корупцията. Очаква се и метрото да се движи с удължено работно време. Всички булеварди, които водят към "Площада на победата", са блокирани от полицията.
"На 7 февруари Конституционния съд на Румъния ще започне дискусия относно спорния правителствен закон за амнистията. След като съберем всички аргументи и позиции по въпроса, ще започнем дискусията", обяви председателят на КС Валер Дорнеану.
Междувременно САЩ изразиха сериозна загриженост от покровителстването на корупционерите в Румъния, демонстрирано от нейното правителство. "Съединените щати са дълбоки загрижени от неотдавнашните мерки на румънското правителство, които подкопават правото и отслабват отговорността за корупция и финансови нарушения", заяви говорителят на Държавния департамент Марк Тонер. Според него действията на правителството на Сорин Гриндяну затрудняват борбата с корупцията, предаде БГНЕС.
Действията на властите в Букурещ в тази посока бяха критикувани и от Брюксел. Европейската комисия предупреди Букурещ, че ако не отмени спорния закон за амнистия на корупцията, има опасност Брюксел да прекрати финансовата помощ от еврофондовете за страната.
Снощи също имаше масови протести в различни градове на Румъния. Според местните медии в демонстрацията пред сградата на правителството в Букурещ са участвали около 40 хиляди души.
Преди два дни Румъния стана сцена на безпрецедентна след падането на комунистическия режим на Николае Чаушеску гражданска мобилизация срещу властта. Между 200 и 300 хиляди души протестираха в шейсетина града на страната. Протестиращите се опасяват, че спешно приетият указ на правителството на социалдемократите ще позволи на служители на изборни длъжности и заподозрени в злоупотреби бизнесмени, да избегнат частично преследвания и санкции.
Премиерът Сорин Гриндеану защити указа, твърдейки, че няма никаква причина да подаде оставка. "Взехме решение в правителството и се движим напред", заяви той.