Четири германски ядрени реактора не съответстват на минималните изисквания за безопасност и в частност - те са напълно необезопасени в случай на падане на самолети върху тях. Това се посочва в доклад на експертна комисия.
Става въпрос за два реактора "Библис”, един в АЕЦ "Брунсбютел” и първия реактор на станцията "Филипсбург”.
Експертна комисия е извършила преглед на реакторите по цял списък с параметри за евентуална ядрена катастрофа в Германия, включително и за авиокатастрофа. Тези четири реактора не са обезопасени дори и при падане на неголям самолет от тип "Фантом”.
Според коментара на министъра на околната среда на Германия Норберт Ретген, четирите реактора нямат обоснована схема за осигуряване на безопасността.
Към момента осем от 17-те реактора в Германия са изключени, а до края на юли месец правителството и парламента планират да приемат закон за регламентация на работата на АЕЦ в страната.
Проверката на безопасността на ядрените централи в Германия започна след разрушителното земетресение и последвалото го цунами в Япония, когато при природното бедствие в АЕЦ "Фукушима–1” станаха цяла поредица от аварии, които изведоха от строя охладителната система.
От станцията бяха констатирани няколко изтичания на радиация в изключително сериозно количества.
Германският парламент одобри окончателно плановете на страната да се откаже постепенно от ядрената енергия до 2022 г.
Така Германия става първата голяма индустриална държава, която предприе подобна стъпка след инцидента в японската АЕЦ "Фукушима".
Планът за отказ от ядрената енергия преодоля последното препятствие, като беше одобрен от горната камара на парламента (Бундесрата). Миналата седмица той беше одобрен от долната камара (Бундестага) с огромно мнозинство.
Проучвания на общественото мнение показват, че мнозинството от германците са против ядрената енергия. Най-голямото притеснение на германците е опасността от авария на някой от реакторите и неразрешени проблеми с дълготрайното съхраняване на радиоактивните отпадъци.
Общо мощността на ядрените централи в Германия, по данни на министерството на икономиката и технологиите, е 21,497 млн. мегавата.
През 2009 г. това съставлява 23% от общото потребление на енергия в страната.
Ядрената енергия е една от най-евтините технологии за добив на енергия: ако киловат енергия от водноелектрически централи е на стойност 4,3 евроцента, от газ - 4,9, от вятър - 9, от въглища- 3,35, от каменни въглища- 2,4, то цената на енергията от ядрените мощности струва едва 2,65 евроцента за киловат час.
Едновременно с това в Германия са едни от най-яростните противници на ядрената енергетика и развитието на ядрените технологии. Тя беше и страната с най-категорична реакция против ядрените централи след земетресението в Япония.