Японският премиер Наото Кан издаде нареждане за спиране на износа на видове земеделска продукция от две японски префектури, засегнати от изтичането на радиация от АЕЦ "Фукушима 1", предава АФП.
Кан е заявил пред губернаторите на префектурите да спрат износа на листния зеленчук коматсуна (японски спанак) и на броколи от префектура Фукушима, както и на сурово мляко и магданоз от съседната префектура Ибараки. Причината за забраната са завишени нива на радиоактивно замърсяване.
САЩ вече забрани вноса на тези продукти още преди заповедта на Кан, но в забраната влизат и продукти от префектурите Точиги и Гуанма. От Федералната агенция по храните и лекарствата (FDA) обявиха, че ще проверяват вноса на всички хранителни продукти от Япония в САЩ.
В Европа Франция призова Европейската комисия да наложи режим на "систематични проверки" върху вноса на хранителни продукти от Япония за ЕС. Париж вече възприе такава система на проверки.
Храни с радиация няма да бъдат допуснати да влязат на българския пазар, категоричен пък е земеделския министър Мирослав Найденов. Пред Нова ТВ той обясни, че нямаме внос от Япония, а контролът по границата е много добър.
Радиоактивна вода в Токио
Властите в Токио съобщиха, че радиоактивен йод е бил засечен във водоснабдителната мрежа на града. Количеството е ниско – под предписанията в закона за безопасност на храните в Япония.
Нивата обаче са опасни за детския организъм и предупрежденията са децата на възраст под една година да не пият чешмяна вода, както и храната на бебета да не бъде приготвяна с такава вода.
Губернаторът на Токио Шинтаро Ишихара коментира, че властите ще продължат да публикуват данни от тестовете на водата и призова за спокойствие жителите на града.
В японската столица живеят над 13 млн. души
* Статията е актуализирана към 11.50 часа