Подготовката за въвеждането на ДСГ в страната ще се извършва в Националния център по обществено здраве и анализи.
Това каза министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов на семинара "Промяна на системата за финансиране на болничната помощ в България с цел подобряване на равнопоставеността и ефективността”, съобщават от пресцентъра на МЗ.
Той се организира от Министерство на здравеопазването (МЗ), Световната здравна организация (СЗО) и Европейската обсерватория за здравни системи и политики.
В момента се уточняват подробностите по договора, след което той ще се представи на МС, допълни министърът.
Внедряването на ДСГ се очаква да стане през 2012 г., а през следващата - здравната система трябва да се подготви за промяната, уточняват още от здравното министерство.
Оттам припомнят, че Диагностично-свързаните групи (ДСГ) са най-удачният метод за финансиране на болниците, показва световният опит. Този метод на финансиране е приложен за първи път в САЩ в края на 60-те години на миналия век.
В момента той съществува в редица страни като Португалия, Ирландия, Словения, Дания, Австралия, Австрия, Белгия, Франция, Швейцария, Швеция, Германия, Италия, Испания и Холандия.
България взе решение да приложи този метод на финансиране за болниците от НЗОК на заседание на МС в края на миналата година. Въвеждането на ДСГ ще доведе до по-справедливо и ефективно изразходване на публичните средства.
Причината за това е, че при ДСГ заплащането на разходите при лечението се обвързва с придружаващите заболявания и усложнения на пациентите, техните пол и възраст. Това дава възможност на болниците да получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай.
Сега действащият механизъм на клиничните пътеки не отчита тези специфики, а само конкретната диагноза на пациентите. Това обаче води до получаването на едни и същи средства за лечението на различни по тежест случаи, за които лечебните заведения реално са изразходвали и различни средства.
Това от своя страна води до редица негативни практики като генерирането на задължения и свръххоспитализациите по определени диагнози. За въвеждането на ДСГ се предвижда финансиране от 3 млн. лв., информират още от здравното ведомство.
Тези средства ще се използват за купуването на нужното ноу-хау, софтуер, както и за обучение за прилагането им в страната.
Предимствата при финансиране на базата на ДСГ:
1. ДСГ гарантират ефективно и справедливо разпределение на ресурсите между болниците, съобразно сложността на лекуваните случаи; реално финансиране на дейност, а не на структури; създадени условия пациентите да бъдат хоспитализирани веднъж, т.е. да спре "точенето” на НЗОК.
2. ДСГ гарантират ефективно и справедливо разпределение на средствата между отделните ДСГ; намаляване на "ножицата” между заплатите на едни и същи специалисти.
3. За болничния мениджмънт - преодоляване на настоящите затруднения с разходите за издръжка на болниците.
4. За пациентите - по-тежките или по-сложни случай ще престанат да бъдат нежелани от болниците. ДСГ системата създава условия за лечение на пациента, а не на отделно негово заболяване, т.е., налице са предпоставки за повишаване на удовлетвореността от предоставените болнични услуги.