"Българският" Тренто триумфира с четвърта поред световна титла

Италианците не допуснаха изненади срещу бразилския Крузейро

по статията работи: iNews.bg | 19.10.2012 | 20:59  5 Виж всички снимки

Воденият от Радостин Стойчев отбор на Итас Диатек Трентино (Тренто) спечели за четвърти пореден път Световното клубно първенство по волейбол, след като днес италианците се наложиха с категоричното 3:0 (25:18, 25:15, 29:27) над бразилския Сада Крузейро на финала в катарската столица Доха.

Решаващият сблъсък бе изигран в зала "Аспайър Лейдис" пред около 2000 любители на волейбола.

По този начин Тренто отново защити световната си корона, като за италианския тим това е четвърта световна титла след триумфите през 2009, 2010 и 2011.

Бившият национален селекционер Радостин Стойчев и Матей Казийски пък прибраха своите четвърти поред златни медали от надпреварата. Капитанът Казийски завърши срещата със 17 отбелязани точки (1 блокада, 2 аса), колкото направи и чешкият диагонал Ян Щокър. Кубинецът Османи Хуанторена завърши с 14 точки, но той напусна игра преждевременно, след като в желанието си да спаси една топка, връхлетя върху бюрото със статистиците и падна лошо на гърба си. Най-добър за бразилския отбор бе Уолъс де Соуса, който завърши с 12 точки

Другият българин Николай Учиков не се появи в игра за шампионите.

Така продължава да расте и броят на трофеите, спечелени от Тренто в последните години. Воденият от Радо Стойчев тим е двукратен шампион на Италия, двукратен носител на Купата на страната и веднъж притежател на Суперкупата. В Шампионската лига триумфите на Тренто са три, докато на световния връх тимът е стъпвал вече четири пъти.

На ½-финалите Тренто отстрани европейския шампион Зенит (Казан), като по този начин Матей Казийски и компания си отмъстиха за поражението, което италианците записаха на "Файнъл Фор" турнира от Шампионската лига през миналия сезон.

Тогава трентинци защитаваха трофея си от предходната година, но бяха спрени именно от Зенит на Владимир Алекно.

Българският ас Матей Казийски в нова атака срещу бразилската блокада

Още в самото начало Тренто дръпна с 3:0 точки, като италианците продължиха да поддържат преднината си в резултата. Две успешни атаки на Хуанторена изведоха Тренто напред с четири точки за 10:6, а дори и след таймаута на бразилския наставник Марсело Мендес, разликата продължи да се увеличава. При 15:9 Тренто вече гледаше смело към спечелване на първия гейм, което и стана факт при 25:18.

Във втория гейм доминацията на италианците бе още по-отчетлива, а тимът на Крузейро дори не съумя да премине границата от 15 отбелязани точки.

Третият гейм се оказа най-оспорван, като до последно бразилците не желаеха да се откажат от битката. Крузейро изнесе най-силната си част в срещата, като противно на развитието от предходните два гейма, резултатът достигна равенство 27:27. Тогава обаче действащият шампион на света нанесе решаващия си удар, довършвайки съперника си за крайното 3:0.

В мача за третото място Скра (Белхатув, Полша) победи с 3:2 (25:18, 18:25, 15:25, 26:24, 15:11) гейма победителя в Шампионската лига през последния сезон Зенит (Казан).

Тренто: Рафаел де Оливейра, Ян Щокър, Матей Казийски, Османи Хуанторена, Емануеле Бирарели, Митар Джурич - Андреа Бари-либеро
Старши-треньор: Радостин Стойчев

Крузейро: Уилям Аржона, Уолъс де Соуса, Филипе Ферас, Mаурицио Силва, Маркос Акачо, Дъглас Кордейро - Серджо Ногуейра-либеро
Старши-треньор: Марсело Мендес

• Сега Церемония по връчване на Наградата...
  • 01:15 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:50 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:45 Домът на вярата Храм "Св. Св. Петър...
  • 04:15 По света и у нас /п от 20:00 часа/