"Лъвовете" излизат срещу Италия

Волейболистите ни се нуждаят от чиста победа, за да имат шансове за първото място в класирането

по статията работи: Иво Вецев | 06.08.2012 | 11:29

Българският национален отбор по волейбол излиза днес в 16:45 часа българско време в последната си среща от предварителна група "А". Задачата на възпитаниците Найден Найденов и Камило Плачи е доста тежка, тъй като те ще трябва да търсят задължителна победа срещу европейския вицешампион Италия, ако искат да имат шансове за първото място в потока.

След като националите ни изиграха най-слабия си мач при загубата с 1:3 от Аржентина, Полша успя да изпревари представителния ни тим заради по-добрата си точкова разлика. При победа над "Скуадра адзура" днес, и то с чист резултат, шансове за първото място ще има, но Курек и компания имат лесна задача в последния си двубой срещу Австралия.

Ако България победи с 3:0 или 3:1 днес, а австралийците вземат 2 на Полша, "лъвовете" ще спечелят първото място. Съществува и друг вариант - възпитаниците на Найден Найденов да победят с 3:0, а "дружина полска" да спечели с 3:1. По този начин България ще спечели първото място заради по-доброто си геймово съотношение - 13:4 срещу 13:5.

Тези сметки обаче може да не се получат, тъй като и Италия показва добра игра, въпреки че допусна подценяване срещу Австралия и едва не загуби срещата. В момента "адзурите" са заплашени от това да се класират на 4-о място, което най-вероятно ще ги изпрати в четвъртфинала срещу САЩ, тъй като "янките" в момента са лидер в другата група.

Първото място в "българската" група осигурява по-лек съперник на четвъртфинала - в група "В" Германия и Сърбия спорят за четвъртото място, като и двата отбора показват много колеблива игра, а и България има много голям шанс и срещу двата, особено ако повтори силната си игра от мача с Полша.

При загуба от Италия националите ни най-вероятно ще останат на трето място, което значи че ще чакаме жребия, за да разберем следващия си съперник. Радостната новина е, че България със сигурност е на четвъртфинал, което изравнява постижението на националния отбор от Пекин 2008.

Що се отнася до днешния мач, то Найден Найденов и Камили Плачи най-вероятно ще заложат на Цветан Соколов, който единствен се представи на ниво срещу Аржентина в четвъртия ни мач на първенството. Възможна е и друга промяна в стартовия състав за мача с "адзурите" - Виктор Йосифов и Теодор Тодоров се представиха неубедително срещу "гаучосите" и това може да даде път на Ники Николов в стартовата 6-ица.

Останалите титуляри изглеждат сигурни - Тодор Алексиев, Тодор Скримов и Теодор Салпаров, който със сигурност ще иска да се реваншира за слабата си защита и посрещане в мача с Аржентина.

Най-силните оръжия на България отново ще трябва да са блокадата и защитата. Двата елемента така и не потръгнаха срещу Аржентина, но срещу Италия посрещането ще е ключово, защото те разполагат с може би най-силните изпълнители на начален удар в лицето на Савани, Ласко, Зайцев и Мастранджело. Ако посрещането е на ниво срещу "адзурите", шансовете ни за победа се покачват значително, особено ако Соколов продължи с мощните си изпълнения в атака.

Сервисът също ще трябва да е на високо равнище, тъй като италианските нападатели са едновременно мощни и технични, а силният начален удар ще помогне на блокадата да се организира по-добре.

Тъй нареченият момент на истината не е днес - всички в лагера на националите, всички фенове, всички близки до волейбола си дават сметка, че най-важният мач ще е този на четвъртфиналите. Но това не значи, че днешният двубой е за подценяване - победата срещу Италия, и то с 3:0, дава голям шанс на България за първото място в групата.

Двубоят е днес следобед в 16:45 часа българско време и всички българи ще стискат палци на националите по волейбол - момчетата вече доказаха, че са способни на всякакви резултати, въпреки всичките проблеми, въпреки че отборът е млад, въпреки че липсва Матей Казийски. Ако повторят играта си от двубоя с Полша днес и на четвъртфинала, то "лъвовете" могат да се превърнат в приятната изненада на олимпийския волейболен турнир.