"Лъвовете" отупаха Исландия в пресявките на Евробаскет

Националите ни по баскетбол разпиляха гостите си във Варна в лежерно темпо

по статията работи: iNews.bg | 04.08.2013 | 22:06

Българският национален отбор по баскетбол зарадва варненските си привърженици с втора поредна победа в предварителните квалификации на Европейското първенство.

Този път в жертва на възпитаниците на Константин Папазов се превърна баскетболното джудже Исландия, като "лъвовете" не срещнаха никакви трудности в изковаването на успеха с 88:59.

Разликата можеше да бъде още по-изразителна, ако нашите не бяха проспали напълно последната четвърт на срещата.

Деян Иванов завърши с "дабъл-дабъл" - 12 точки и 13 борби. За успеха Иван Лилов отбеляза 14 точки, а Калоян Иванов добави 12.

За гостите най-резултатен бе Якоб Сигурдарсон, завършил срещата с 19 точки. Наставникът на България Константин Папазов заложи в началото на двубоя на Деян Иванов, Калоян Иванов, Чавдар Костов, Бранко Миркович и Иван Лилов.

Двата отбора започнаха предпазливо срещата и допускаха много грешки в началото на мача. България поведе с 1:0, но първите точки от игра нашият отбор реализира след почти 3 минути игра чрез Иван Лилов. Домакините поведоха с 6:2, но допуснаха гостите да поведат в резултата при 6:7.

След равенство при 7:7 двата отбора си размениха по една тройка, след което настъпиха силните минути на домакините. Националите ни отбелязаха 10 поредни точки и дръпнаха с 20:10 в резултата.

България завърши първата четвърт с тройка на Чавдар Костов и имаше аванс от 10 точки - 23:13, преди втората част. В началото на втората четвърт играта бе равностойна. Двата отбора си размениха по една тройка и няколко коша, след което домакините отбелязаха 8 безответни точки и поведоха с 16 точки при 38:22.

С тройка на Божидар Аврамов секунди преди края на втората част България се оттегли на почивката с аванс от 16 точки - 46:28. Националите ни започнаха отлично третата част и вкараха 6 бързи точки, с което поведоха с 22 точки - 50:28.

Домакините продължиха да трупат преднина, която 3 минути преди края на третата част бе 27 точки - 60:33. Преди последната четвърт България водеше с 25 точки - 65:40.

След размяна на по три коша в началото на последната четвърт българите отново показаха, че са поне класа над гостите и успяха да поведат с 29 точки при 75:46.

До края на мача българите нямаха никакви проблеми и заслужено спечелиха двубоя. Следващата среща на България е на 10 август отново във Варна срещу отбора на Румъния