Англия подчини Бразилия в празничния ден на "Уембли"

Футболната асоциация на Англия отпразнува 150 години от създаването си

по статията работи: Константин Симидчийски | 06.02.2013 | 23:29
Повече за:

Отборът на Англия победи Бразилия с 2:1 в приятелска среща, изиграна днес пред пълните трибуни на "Уембли". Уейн Рууни откри за албионците през първата част, но резервата Фред изравни за "Селесао" три минути след почивката.

Победното попадение за домакините бе дело на Франк Лампард, който се разписа с техничен удар от средна дистанция, не оставил шансове за реакция на Жулио Сезар.

Сблъсъкът на "Уембли" бе специален поради две различни причини. Английската Футболна асоциация отбеляза 150 години от създаването си, докато левият бранител на "трите лъва" Ашли Коул изигра своя мач №100 с националната фланелка. Въпреки това, мениджърът Рой Ходжсън не му даде капитанската лента за вечерта, като с нея излезе титулярът Стивън Джерард.

В състава на Бразилия пък се завърна легендата Роналдиньо, който дълго време не бе викан да играе за родината си. През първата част Диньо имаше шанс да се разпише, но световният шампион от 2002 година пропусна дузпа.

Стивън Джерард, Том Клевърли и Джак Уилшър стартираха в средната линия на домакините, докато Тио Уолкот и Дани Уелбек помагаха на Уейн Рууни в предни позиции. Луиш Фелипе Сколари отговори с Неймар и Луиш Фабиано в атаката на "Селесао", като в стартовия му състав бяха още Роналдиньо, Оскар, Паулиньо и Рамиреш.

В 18' Бразилия получи правото да изпълни дузпа, след като опит за центриране на Роналдиньо срещна ръката на Джак Уилшър. Зад топката застана именно бившият футболист на Барселона, но Джо Харт успя да парира изстрела му. Роналдиньо се опита да направи добавка, но отново Харт бе на мястото. Там някъде стреля и Луиш Фабиано, но гол отново не последва.

Англичаните отговориха четири минути по-късно, когато Дани Уелбек опита удар, но над гредата. В 27' "Уембли" все пак се зарадва, след като албионците откриха резултата. Тио Уолкот бе изведен срещу Жулио Сезар, но бразилецът успя да спаси изстрела на крилото. Топката обаче се озова право в Уейн Рууни, който с десния крак я запрати към мрежата за 1:0.

В 37' страхотен пропуск направи новата звезда на "Селесао" Неймар, който от близко разстояние не успя да реализира.

На почивката Луиш Фелипе Сколари извади от игра Роналдиньо и Луиш Фабиано, като специалистът гласува доверие на бившия нападател на Лион Фред. Този ход на Сколари се оказа много успешен, защото още в 48' Фред възстанови равенството. Нападателят се възползва от ужасяваща грешка на Гари Кейхил и преодоля Харт за 1:1.

Това явно смути бранителите на Англия, които продължиха да действат разсеяно. Само минута по-късно "Селесао" бе близо и до втори гол, когато лоша игра на островитяните позволи на Оскар да стреля. Халфът на Челси го направи изкусно, но топката кацна върху напречната греда зад Джо Харт.

Последваха силни минути на Англия, като първо Сезар спаси удар с глава на Кейхил, а малко след това Джерард бе неточен. В 60' обаче албионците отново стигнаха до целта, благодарение на Франк Лампард. Уейн Рууни отклони леко една топка към халфа, който с премерен изстрел с десния крак я запрати в долния десен ъгъл на вратата. Макар и с помощта на гредата, топката влетя в мрежата - 2:1 за домакините.

Това сякаш посъбуди гостите, които отново показаха по-активна игра в атака. Неймар започна да играе по-често с топката, като "Селесао" повиши темпото. Адриано, Жеан и Неймар на два пъти опитаха изстрели, но неуспешно.

Скоро след това обаче мачът на "Уембли" отново утихна, като интересни ситуации пред двамата вратари нямаше. Двата тима играеха на сравнително бавно темпо, като приятелският характер на сблъсъка ставаше все по-очевиден. В 84' Фред опита да отбележи втори гол, но нападателят загуби баланс и стреля неточно.