Аржентина спря победния ход на българските волейболисти в Лондон

"Лъвовете" отстъпиха на "гаучосите" с 3:1

по статията работи: Мариян Найденов | 05.08.2012 | 01:34

Българският национален отбор по волейбол допусна първо поражение на Олимпийските игри в Лондон. "Лъвовете" отстъпиха на Аржентина с 3:1 (25:18, 21:25, 25:19, 25:20) гейма в четвъртия си мач от група А на турнира, след като преди това бяха записали три страхотни победи.

Най-полезен за България бе Цветан Соколов, който със своите 25 точки стана и топреализатор в мача. Тодор Алексиев добави 15 точки, а съименникът му - Тодор Скримов реализира 11. За Аржентина най-резултатни бяха Родрико Кирога и Федерико Перейра с по 17 точки, Факундо Конте добави 15, а Себастиан Соле се отчете с 10 точки за успеха.

Срещата започна равностойно, но след това аржентинците успяха да поведат с няколко точки и първото техническо прекъсване в гейма дойде при 8:4 в тяхна полза. "Лъвовете" успяха да намалят преднината на "гаучосите" до 7:9, но след това противниците ни отново си я възвърнаха, повеждайки с 12:7 след блокада на Пабло Крер. Селекционерът на трикольорите Найден Найденов веднага реагира, вземайки прекъсване, но и то не помогна, и на втората техническа пауза Аржентина водеше с 16:9. След това южноамериканците продължиха да увеличават преднината си, за да стигнат до 21:12, а след това спокойно затвориха гейма с 25:18.

Взели си поука от първата част, "лъвовете" започнаха втория гейм много силно и набързо поведоха с 5:1, а на първото техническо прекъсване преднината им беше две точки - 8:6. Постепенно Аржентина успя да изравни за 10:10, но след това българите отново си върнаха аванса, повеждайки с 13:10 след ас на Цветан Соколов и блокада на Георги Братоев. На втората техническа пауза България водеше с 16:12, а след това националите ни поддържаха аванса си до края на гейма, който спечелиха с 25:21, за да изравнят резултата.

Третият гейм започна лошо за българите, които изостанаха с 3:0, но след това възпитаниците на Найден Найденов успяха да изравнят за 6:6, а първото техническо прекъсване в гейма дойде при 8:7 в наша полза след безпощадна атака на Соколов. След това обаче грешките на родните волейболисти зачестиха и те допуснаха аржентинците да им поведат с 16:13 на втората техническа пауза. До края на гейма българските волейболисти продължиха да изпитват проблеми на сервис и посрещане, и това логично доведе до 25:19 в полза на "гаучосите", които поведоха с 2:1 гейма.

В четвъртата част Найден Найденов потърси промяна, пускайки в игра Валентин Братоев на мястото на Тодор Скримов, но и това не помогна, а българските национали продължиха да допускат грешка след грешка. Въпреки многото брак в играта на трикольорите, на първото техническо прекъсване "гаучосите" водеха само с две точки - 8:6. След това обаче последва пълен срив в играта на България и аржентинците започнаха да увеличават аванса си, за да се стигне до 16:10 на втората пауза. До края на гейма българските волейболисти се опитаха да се върнат в мача, но аржентинците не позволиха това да се случи и затвориха гейма с 25:20, а с това и мача с 3:1.

След тази загуба България загуби първото си място в групата за сметка на отбора на Полша, с когото имаме еднакви точки - по 9 след три победи и 1 загуба, но поляците са с по-добри показатели. Аржентина пък заема 4-то място с 6 точки (2 победи и 2 загуби) и запази шансове за класиране на четвъртфиналите.

В последния си мач в групата българските волейболисти срещат европейския вицешампион Италия. Двубоят е в понеделник (6 август) от 16:45 часа българско време.