Арсенал постави Милан на колене, но не успя да осъществи чудо

"Артилеристите" спечелиха с 3:0, но отпадат от Шампионската лига, докато Бенфика отстрани Зенит

по статията работи: Даниел Любомиров | 07.03.2012 | 00:01

Арсенал наниза 3 попадения на Милан още през първото полувреме, но през втората част не успя да довърши мисията си и отпадна от осминафиналите на Шампионската лига.

Лоран Кошчиелни в 7-ата, Томаш Росицки в 26-ата и Робин ван Перси в 44-ата минута от дузпа написаха мечтан сценарий за "топчиите", които се оттеглиха триумфално на почивка при резултат 3:0.

След паузата обаче Милан успя да изравни играта и владееше топката повече, с което съумя да защити интересите си в турнира. "Росонерите" излязоха преобразени на терена и не позволиха да станат свидетели на най-знаменития обрат в Шампионската лига.

Робин ван Перси можеше да вкара 4-ия гол в мрежата на Кристиан Абиати, но сътвори фрапантен пропуск в 68-ата минута. Стефан Ел-Шараауи и Антонио Ночерино пък можеха да спестят много загубени нервни клетки на Масимилиано Алегри, но също провалиха по ужасяващ начин чисти ситуации за гол.

Така Милан се класира за четвъртфиналите на турнира с общ резултат 4:3, с което окончателно разваля надвисналата над клуба прокоба, когато среща английски отбори в Шампионската лига.

Арсенал обаче заслужи уважение с начина, по който осмисли реванша и накара шампиона на Италия да се изпоти на терена, въпреки комфортния аванс от първия мач.

Арсенал логично започна мача с натиск, който доведе до откриване на резултата още в 7-ата минута, когато за първи път защитата на Милан направи колективна грешка, и то при статично положение.

Окслейд-Чембърлейн центрира отлично от ъглов удар и някак бранителите на "росонерите" забравиха за присъствието на Кошчиелни в наказателното поле. Защитникът на домакините бе оставен непокрит и с глава от пет-шест метра без проблеми прати топката в мрежата за 1:0.

В 26-ата минута Тиаго Силва направи ужасяваща грешка в собственото си наказателно поле, след като не можа да изчисти безобидно центриране по земята на Тио Уолкът отляво. Бразилският бранител нескопосано прати топката право в краката на Росицки, който от десетина метра простреля Абиати за втори път - 2:0.

Нова сериозна грешка в отбрана стана причина за отсъждането на дузпа - Окслейд-Чембърлейн проби в наказателното поле, но двама играчи на гостите му направиха сандвич и го повалиха.

Антонио Ночерино и Джемал Месба не успяха да спрат чисто устрема на младока и алжирският бранител на Милан с необмислено действие го спъна. Реферът Дамир Скомина изкача няколко секунди, преди да посочи бялата точка, но дузпата бе факт.

Робин ван Перси с безпощаден удар направи 3:0 и даде още почва за надеждите на домакините за невиждан обрат в Шампионската лига.

До края на първото полувреме Стефан Ел-Шараауи можеше да затвори устата на противниците си, след като получи шанс да стреля очи в очи с Шчезни. Ударът по диагонала на младия нападател на Милан обаче бе крайно неточен.

Втората част протече по по-различен начин и "росонерите" започнаха по-умело да защитават интересите си в Шампионската лига.

В 58-ата минута обаче Арсенал трябваше да отбележи 4-ия гол, тъй като с бърза контраатака матира отново отбраната на Милан - Жервиньо полуи кълбото от Росицки и напредна, след което стреля от границата на наказателното поле.

В 77-ата Милан за първи път успя да матира защитата на Арсенал, но фрапантен пропуск направи Ночерино, който като цяло не оправда доверието на Алегри. Робиньо направи отлично двойно подаване с Емануелсон на десния фланг и центрира прострелно на далечната греда. Там Ночерино вместо да скъса мрежата, просто побутна кълбото в ръцете на благодарния Шчезни.

В оставащите минути до края напрежението бе все така голямо, но по-опитните играчи на Алегри се справиха със задачата да успокояват топката и не оставяха шансове на "артилеристите" да вкарат мача в продължения.

Бенфика се поздрави с първо класиране на четвъртфиналите в Шампионската лига от шест години насам, след като отстрани Зенит.

Домакините от Лисабон спечелиха реванша срещу руския гранд с 2:0, благодарение на попадения в добавените минути на двете полувремена.

Така с общ резултат 4:3 Бенфика отчита прогрес в следващата фаза, докато тимът от Санкт-Петербург не можаха да защитят крехкия си аванс от първия двубой, който завърши 3:2 в тяхна полза.

Макси Перейра откри резултата в 46-ата минута на първата част, а Нелсон Оливейра елиминира интригата в 93-ата, като и за двете попадения асистира Бруно Сесар. Халфът с номер 8 бе и най-активен в редиците на Жорже Жесуш.