Атлетико Мадрид съсече Валенсия в голов трилър

"Дюшекчиите" спечелиха с 4:2 в първи 1/2-финален мач от Лига Европа, правейки важна крачка към финала в Букурещ

по статията работи: Константин Симидчийски | 20.04.2012 | 00:10

Атлетико Мадрид направи решителна крачка към класирането си за финалната среща в Лига Европа,  след като в испанския полуфинал в турнира успя да победи Валенсия с 4:2. "Дюшекчиите" изиграха солиден мач, като почти през цялото време натискаха своя съперник и единствено слабостите в защита, и много пропуски, им попречи да решат всичко още тази вечер.

Фалкао даде аванс на своите още в 18-ата минута с глава, но секунди преди края на добавеното време на полувремето Жонас изравни. През второто полувреме обаче "дюшекчиите" бяха безпогрешни и след голове на Миранда (49), Адриан (54) и отново Фалкао (78) бяха почти сигурни финалисти. Отново в добавеното време обаче, след изпълнение на корнер Рикардо Коща вкара втори гол за "прилепите" и остави интригата за реванша.

Самият двубой започна много добре за Атлетико Мадрид и още в 4-ата минута Фалкао проби чудено по дясното крило, нахлу в наказателното поле и от аутлинията центрира пред вратата на Диего Алвеш. Пасът на Тигъра попадна в плеймейкъра Диего, който шутира добре, но стражът на Валенсия спаси.

5 минути по-късно отново "дюшекчиите имаха възможност да отбележат, но ударът на Фалкао не затрудни Алвеш. Малко след това нова атака на Атлетико завърши с подаване към Адриан Лопес, който навърза няколко защитници и шутира, но отново стражът на Валенсия беше на своето място.

Натискът на момчетата на Диего Симеоне се усили и в 19-ата минута дори Алвеш не успя да спаси своите. При една наглед лесна ситуация Адил Реми се опита да гардира топката близо до аутлинията в наказателното поле. Арда Туран обаче го натисна, успя да стигне до топката и центрира пред малкия пеналт, където Фалкао с глава направи вратаря безпомощен - 1:0.

Събитията на терена не се промениха особено и Атлетико продължи да бъде по-добрият отбор, въпреки че "дюшекчиите" свалиха малко скоростта в своята игра. Лекото дръпване назад на момчетата на Диего Симеоне обаче им изигра лоша шега и Валенсия заигра по-добре след 30-ата минута.

В 33-ата след изпълнение на корнер от страна на Тино Коща Адил Рами надскочи всички и стреля с глава, но ударът му мина на около половин метър встрани. Две минути по-късно и Роберто Солдадо пробва своя късмет, но и той не успя да се разпише.

Валенсия продължаваше да натиска, обаче голът така и не падаше. В добавеното време обаче след центриране отляво отново Рами беше най-добър във въздуха и отклони топката към далечната греда, където Жонас беше оставен непокрит и от 3 метра атакуващият халф на "прилепите" не сбърка - 1:1.

"Дюшекчиите" започнаха много надъхано второто полувреме. В 49-ата минута те получиха шанс да изпълнят свободен удар отляво на своето нападение. Зад топката застана Диего, който центрира перфектно към малкото наказателно поле, където цели трима футболисти на домакините бяха непокрити и Миранда засече безпроблемно топката във вратата на Алвеш - 2:1.

В 53-ата минута дойде и нова грешка на Валенсия в собствената половина. Топал загуби топката и тя попадна в Адриан Лопес, който веднага се понесе в атака, елиминира защитата на "прилепите" и с прецизен удар с десния крак направи резултата 3:1 в полза на Атлетико Мадрид.

Валенсия се поактивизира в предни позиции, но атаките на "дюшекчиите" носеха повече опасност. В 67-ата минута Адриан проби отдясно към центъра и шутира силно, Алвеш не се намеси добре и топката се озова в краката на Арда Туран. От малък ъгъл обаче той не можа да преодолее вратаря и резултатът остана непроменен.

Диего имаше шанс в 71-ата минута да направи 4:1, но страхотният му удар от пряк свободен удар бе спасен от Алвеш. В 78-ата минута обаче нямаше кой да помогне на вратаря - Фалкао получи топката по крилото и проби до наказателното поле. Там той финтира двама в черен екип, нагласи си топката на левия крак и отправи феноменален удар в обратния ъгъл. Алвеш се разтегна максимално, но топката срещна горната греда и се оплете в мрежата зад стража - втори гол за Фалкао и 4:1.

До края на двубоя "прилепите" се опитаха да натиснат, но атаките им бяха доста слаби. Защитата на Атлетико обаче не издържа и отново се пречупи в добавеното време. Точно преди последния съдийски сигнал Тино Коща центрира от корнер, а Рикардо Коща успя да отбележи и да запази интригата за след седмица.