Аякс детронираха Николай Михайлов и Твенте като шампиони на Холандия

В директен сблъсък, тимът от Амстердам победи отбора на българския национален вратар като домакин с 3:1, Манолев ще играе в Лига Европа

по статията работи: iNews.bg | 15.05.2011 | 17:30

Аякс (Амстердам) е новият шампион на Холандия. Отборът на Франк де Бур победи като домакин в последния 34-и кръг на Ередивизи досегашния първенец Твенте с Николай Михайлов на вратата и завоюва 30-а титла на страната. Твенте водеха с 1 точка на върха в класирането преди последните мачове за годината в Холандия, но със спечелените 3 Аякс ги измести от трона.

Сием де Йонг откри резултата в 23-ата минута за Аякс. Това настърви гостите, за които една точка щеше да бъде достатъчна да повторят титлата си от миналата година и да вземат трето подобно отличие в клубната витрина. Те натиснаха своя съперник, но до попадение до почивката така и не се стигна.

Втората част започна кошмарно за Твенте. Дани Ландзаат си отбеляза нелеп автогол в 46-ата минута и удвои преднината на Аякс. Само 2 минути по-късно обаче Тео Янсен успя да върне един гол за Твенте, намалявайки резултата на 1:2 на "Амстердам Арена".

Голът вдъхнови съотборниците на Ники Михайлов и те се впуснаха в устремни атаки. Това обаче остави големи празни пространства в тяхната защита, от която домакините се възползваха перфектно в 78-ата минута, когато при една контраатака Де Йонг отбеляза втория си гол в мача, подпечатвайки титлата за Аякс.

Така отборът на Франк де Бур събра 73 точки- с 2 повече от втория Твенте. Трети пък се нарежда тимът на ПСВ (Айндховен) със Станислав Манолев в тима. В последния кръг "филипсите" стигнаха само до равенство на гости на Грьонинген и останаха с 69 точки и ще играят в Лига Европа през следващия сезон.