Байерн посече Реал с победен гол в 90-ата минута

Баварците търсеха повече победата, но Реал измъкна желания гол на чужд терен

по статията работи: Даниел Любомиров | 17.04.2012 | 23:44

Байерн Мюнхен развали плановете на Жозе Моуриньо и Реал Мадрид, които бяха пристигнали за равенство на "Алианц Арена" – гол в 90-ата минута на Марио Гомес донесе крехката победа с 2:1 на баварците.

Домакините доминираха на терена през целия двубой и въпреки че не създадоха голям брой положения, бе видно, че търсят повече победата от своя съперник. Любопитното е, че двама футболисти на Байерн отправиха апели за дузпа (които не бяха уважени от главния арбитър Хауърд Уеб) и само секунди след това реализираха головете във вратата на Икер Касияс.

Франк Рибери искаше наказателен удар след четвърт час игра и само 120 секунди по-късно наказа грешка в защитата на Реал при отбраняването на ъглов удар. Френското крило прониза мрежата на противника си, но получи топката след игра с ръка на Холгер Бадщубер, която остана скрита за реферите – 1:0.

Кристиано Роналдо можеше да изравни в 52-ата, останал очи в очи с Мануел Нойер, но вместо това ситуацията се разви комично и португалецът асистира на Месут Йозил за 1:1. Немският национал наказа сънародниците си след серия от неадекватни намеси на бранителите на баварците.

В 89-ата минута Марио Гомес искаше дузпа след съприкосновение със Серхио Рамос и Фабио Коентрао, но не получи наказателен удар. Вместо това секунди по-късно Филип Лам проби в наказателното поле отдясно и центрира по земя, за да може немският национал да се разпише за крайното 2:1.

Като цяло Реал искаше да постигне голово реми на "Алианц Арена", защото в нито един момент не убеди, че търси победата. От своя страна домакините бяха по-активни в предни позиции и заслужиха минималния си успех в двубоя, въпреки че не създадоха много опасни положения пред Касияс.

Франк Рибери се възползва от разбъркване в наказателното поле на Байерн и прониза Икер Касияс с мощен удар от десетина метра, за да даде аванс на баварците в лишеното от събития първо полувреме.

Тази ситуация беше една от малкото опасни преди почивката, като освен нея, домакините можеха да се похвалят единствено с диагонален шут на Марио Гомес в 40-ата минута, който обаче бе париран блестящо от Касияс.

В 17-ата обаче националният страж на Испания беше безпомощен, след като при центриране от корнер топката срещна ръката на Холгер Бадщубер и стигна Рибери. Френското крило не се поколеба да стреля решително пред погледа на четирима бранители в бяло, като реферът Хауърд Уеб не видя нарушението на правилата при асистенцията на защитника на Байерн.

Секунди преди гола домакините имаха претенции за дузпа за нарушение на Серхио Рамос срещу Рибери, но английският съдия прецени, че единоборството, при което голмайсторът на баварците падна в пенала, е чисто.

"Белия балет" страдаше в опитите си да притисне домакините си, но точно преди гола изглеждаше, че владее инициативата. След четвърт час игра дойде и най-опасната ситуация пред вратаря Мануел Нойер, но той се справи блестящо с напрежението. Карим Бензема бе изведен на стрелкова позиция и отправи силен удар от 15-ина метра, но стражът на Байерн изби в корнер.

След почивката "кралския клуб" заигра по-силно и по-стабилно, като пролича стремежът на Жозе Моуриньо да стигне поне до равенство, без задължително да се търси победа на "Алианц Арена".

В 53-ата минута бърза контраатака на Реал се превърна в гол, макар и защитниците на Байерн да спомогнаха за това с бавните си реакции. Йозил изведе Роналдо очи в очи с Нойер, но португалецът стреля слабо и право в тялото на вратаря от чистата позиция. Бензема овладя кълбото и проби в наказателното поле, като съумя да центрира успоредно на вратата пред погледа на трима бранители.

Непокритият Роналдо на далечната греда стигна топката, преди тя да е излязла, като от аутлинията подаде към Йозил, който почти от упор преодоля Нойер за 1:1.

Последва ново успокоение в редиците на "белия балет" и атаките към вратата на домакините станаха постепенни, като целта им бе да се задържат в противникова половина и да не дават топката на баварците.

Байерн изпусна отличен шанс да поведе отново в резултата в 71-ата минута, въпреки че с играта си не намираше надмощие на терена. След центриране от пряк свободен удар Серхио Рамос не успя да изчисти и предостави топката на Марио Гомес, който от три метра не можа да намери целта и стреля над вратата.

Баварците искаха успеха далеч повече от противника си и отново стигнаха до гол секунди след нуважен апел за дузпа – отново той бе реализиран от човека, който бе повален в наказателното поле.

Марио Гомес беше на точното място в 90-ата минута, за да засече центриране отдясно почти от аутлинията на Филип Лам. Нападателят на Байерн от близка дистанция не остави никакви шансове на Касияс, който бе безпомощен в ситуацията – 2:1.