Барса се разправи лесно с "коравите" баски

Лео Меси вече е само на гол от рекорда на Мюлер

по статията работи: Иво Вецев | 01.12.2012 | 23:38

Барселона продължи с тоталната си доминация по футболните терени в Испания, след като тази вечер на "Камп Ноу" стигна до успех с 5:1 над Атлетик Билбао в двубой лишен от всякаква интрига.

Головото шоу започна в 22-ата минута, когато Пике реализира за 1:0, а три минути след него Меси удвои. Адриано Кореа направи 3:0 в края на полувремето, а през втората част Фабрегас (57) съвсем утежни положението на баските. Гомес (65) вкара за 4:1, но Меси възстанови преднината в 70-ата.

Двата гола на Ла Полга доближиха аржентинеца само на гол от рекордните 85 на Мюлер. Голмайсторът на Барса има 84, а до края на календарната година остават още няколко двубоя, в които Меси може да подобри рекорда на немската голова машина.

Каталунците пък продължават да са убедителен лидер в първенството със своите 40 точки. Преди изиграването на мадридското дерби Атлетико е с 34, а Реал е далеч назад с 26. Атлетик пък е на 14-а позиция с 15 пункта - в опасна близост до зоната на изпадащите.

Както обикновено, Барселона превзе средата на терена и бързо наложи своя стил на игра. Още в 13-ата минута домакините можеха да открият след чудесна акция, но ударът по земя на Иниеста бе чудесно париран от Ирайсос.

Все пак каталунците направиха своя удар в 22-ата минута - при центриране от пряк свободен удар Фабрегас засече топката, но вратарят успя да спаси. Най-добре обаче се ориентира Жерар Пике, който довкара отбитата топка и даде аванс на своя тим - 1:0.

Само три минути по-късно Лео Меси беше брилянтно изведен сам срещу вратаря от Шави, като Ла Полга чукна над плонжа на вратаря. Топката като че ли излаше преди Аморебиета да забие коженото кълбо в собствената си врата. Въпреки това голът беше зачетен и аржентинският маг се доближи на два от Мюлер - 2:0.

Барселона мушна и третит гол, като в 33-ата минута Шави изведе Сеск, който пусна страхотен пас към Педро в наказателното поле, но страничният рефер вдигна флага за засада и попадението беше отменено.

Малко преди края на полувремето Меси напомни за себе си с няколко страхотни финта на лявото крило преди да пусне към Сеск, чийто удар беше спасен от вратаря на баските. В 43-ата Иниеста изпусна, а след него с пропуск се отчете отново Фабрегас.

В 45-ата минута Меси тресна горната греда на Билбао, а след това направи нов пробив през цялата защита и пусна пред пеналта за Сеск. Той реши да не стреля и изведе чудесно Адриано, който разпечата Ирайсос с по-слабия си десен крак - 3:0 за каталунците.

3 минути след началото на второто полувреме Фабрегас проби хубаво по лявото крило, премина през няколко защитника на Атлетик и нахлу в наказателното поле, но пасът му в малкия пеналт не намери нито един от съотборниците му.

В 55-ата минута нова хубава атака на домакините завърши с подаване за Меси в наказателното поле. Там защитник го ритна два пъти в краката, но не последва нито корнер, нито дузпа за домакините.

Все пак гол падна две минути след това - Бускетс отне топката в центъра и я насочи към Иниеста, който с прекрасен пас елиминира защитата на домакините, а Фабрегас с прецизен удар увеличи преднаната на Барселона - 4:0 на "Камп Ноу".

В 65-ата минута защитата на Барселона буквално заспа, а пас на Итураспе намери Ибай Гомес, който спокойно преодоля Валдес и реализира - 4:1 и почетно попадение за баските.

5 минути след това попадение обаче Барселона върна 4-те си гола аванс - Меси и Педо комбинираха в наказателното поле, като испанецът беше изтласкан от защитата извън пеналта. Той обаче пусна чудесно към нахлуващия Алба, който от своя страна намери Ла Полга. Магьосникът нагласи топката на десния си крак и с прекрасен фалциран удар намери горния ляв ъгъл на Ирайсос - 5:1 и само гол делеше Меси от рекордните 85 календарни гола на Мюлер.

След 5-ото попадение в полза на Барса темпото на игра спадна и домакините разиграваха спокойно в центъра на терена. До нов гол така и не се стигна, а Меси има още няколко двубоя до края на годината, в които да отбележи заветните два гола и изпревари Мюлер.