Барселона триумфира в Шампионска лига след успех над Юве

Финалът на Олимпийския стадион в Берлин бе спечелен драматично с 3:1

по статията работи: Даниел Любомиров | 06.06.2015 | 23:47
БТА/AP

Барселона за втори път в историята си спечели "тройна корона" с триумф в испанското първенство, Купата на краля и Шампионска лига, след като попречи на хегемона в Италия Ювентус да направи същото и го надви с 3:1 във финала на Олимпийския стадион в Берлин.

Подробности, снимки и видео от финала вижте в Sporta.bg

Иван Ракитич откри резултата още в четвъртата минута на най-дългоочаквания мач през сезона, но този път съдбата не наказа отбора, който рано-рано натрупва аванс във финал в ШЛ – в единствените два случая в историята, когато е отбелязван гол по-бързо от този на Ракитич отборите губеха след изпълнение на дузпи, но този път Барса надделя.

Алваро Мората се постара каталунците да се изпотят истински, за да постигнат целта си, след като изравни в 59-ата минута и доказа, че обещанията му към феновете на Реал Мадрид не са били празни приказки.

В 64-ата минута обаче Луис Суарес осъществи успешна добавка на празна врата след париран от Джанлуиджи Буфон удар на Лионел Меси и реализира 121-ия гол на убийственото нападателно трио на Барселона – попадение, което се оказа и шампионско.

Третото попадение за каталунците бе реализирано от Неймар в 97-ата минута, когато тимът организира контраатака, след като всички полеви футболисти на Юве бяха в половината на съперника. При две от подаванията в акцията останаха съмнения за засада, но и без него Барселона щеше да вдигне най-ценния трофей във футбола.

Така след магическа вечер в Берлин, в която и двата отбора изиграха своя осми финал в Шампионска лига, Барселона вдигна най-ценната купа за пети път в историята си, а Юве трябваше за шести път да преглътне горчивината на поражението.

Така каталунците се превърнаха в първия отбор в историята, който в два различни сезона печели 'тройна корона' с успехи в най-важните турнири – местното първенство, националната купа и Шампионска лига. Ювентус пък не можа да стане втория италиански отбор с подобно великолепно постижение след Интер през 2010 година и ще трябва да чака още за третия си европейски триумф.