Блекбърн изхвърли Арсенал от битката за ФА Къп

"Топчиите" шокиращо загубиха на собствения си "Емирейтс"

по статията работи: iNews.bg | 16.02.2013 | 19:05

Отборът на Арсенал се приближава все повече до осми пореден сезон без спечелен трофей, след като днес "топчиите" шокиращо отпаднаха на 1/8-финалите на ФА Къп.

Лондончани допуснаха изненадващо поражение с 0:1 от втородивизионния Блекбърн на своя "Емирейтс", лишавайки се от шансовете си да спечелят трофея за първи път от 2005 година насам. Именно тогава Арсенал за последен път триумфира в който да и е турнир на домашна или европейска сцена.

Единственият гол в мач отбеляза Колин Казим-Ричардс двадесет минути преди края, като домакините бяха наказани и за многото пропуски, които направиха пред вратата на Блекбърн. Арсен Венгер и неговите футболисти логично бяха изпратени с освирквания след последния съдийски сигнал.

Така евентуален триумф в Шампионската лига остава единствен шанс за трофей пред лондонския тим. Там обаче задачата на Арсенал не е никак лека, като през следващата седмица албионците излизат срещу финалиста от миналата година Байерн Мюнхен в първи двубой от 1/8-финалите.

Мениджърът на домакините Арсен Венгер ясно показа, че мисли за предстоящия сблъсък с Байерн Мюнхен, като Професора остави Санти Касорла, Лукас Подолски, Джак Уилшър и Тио Уолкот на резервната скамейка. В атака за "топчиите" стартираха Оливие Жиру, Жервиньо и Окслейд-Чембърлейн, докато Абу Диаби, Микел Артета и Томаш Росицки действаха в средата. Начо Монреал, Томас Вермален, Лоран Косиелни и Франсис Коклен стартираха пред Войчех Шчесни в отбрана.

Бившият английски национал Дейвид Бентли пък записа повторния си дебют за Блекбърн, като бившият играч на Тотнъм очаквано бе посрещнат враждебно от трибуните на "Емирейтс".

Както и можеше да се очаква, сблъсъкът в Лондон стартира с превъзходство на Арсенал. Футболистите на Венгер се хвърлиха в атаки по посока вратата на Джейк Кийн, докато гостите предимно се отбраняваха. Въпреки това, още в 3' Блекбърн бе близо до гола, но Маркус Олсон не успя да вкара от близка дистанция.

В 24' Джейк Кийн се намеси решително, отразявайки удар с глава на Диаби. Пет минути по-късно отново стражът имаше последната дума, парирайки изстрел на Вермален.

45f29261-1e86-76be-b643-b57d9d481b9eПостепенно се стигна и до 43', когато националът на Кот д'Ивоар Жервиньо направи един от многото си големи пропуски. Африканецът получи пас от Росицки, като трябваше да преодолее единствено вратаря на гостите. Вместо това обаче, Жервиньо запрати кълбото в аут.

И през втората част Арсенал бе по-активният тим в атака, а в 67' Томаш Росицки бе много близо до откриване на резултата. Минута по-късно Жервиньо можеше да отбележи, но Грант Хенли спаси вратата си с решителен шпагат.

В 71' Арсен Венгер направи три промени в своя стартов състав, гласувайки доверие на тежката артилерия. В игра за домакините се появиха Санти Касорла, Тио Уолкот и Джак Уилшър, ала само минута по-късно "топчиите" бяха наказани за пропуските си. Войчех Шчесни отрази силен удар на Олсон, но топката попадна право в Казим-Ричардс, който намери мрежата на вратата - 0:1.

Арсенал тръгна "ва банк" в атака, като отбраната на Блекбърн бе изправена пред сериозно изпитание. Акциите на домакините обаче удряха на камък, като защитата на гостите се представяше на ниво. В 74' Жиру стреля много неточно с глава, а в 84' Начо Монреал също не насочи топката добре. Три минути по-късно стреля и Абу Диаби, но отново Кийн се намеси решително.

Домакините продължиха да атакуват отчаяно, хвърляйки всичко напред. В 89' за пореден път Джейк Кийн отчая "артилеристите", като този път стражът на Блекбърн спаси удар с глава на Уолкот. В последните секунди изстрел на Жиру срещна тялото на бранител, докато опитът за добавка на Артета излезе в аут.