Най-успешният български спорт – борбата, запази шансове за оставане в олимпийската програма за игрите след 2020 г., като получи положителен резултат от презентацията си пред Изпълнителното бюро на МОК.
На днешното заседание в Санкт Петербург седем спорта защитаваха правото си да бъдат част от олимпийската програма през 2020 г.
Това бяха бейзбол, карате, ролери, спортно катерене, скуош, уейкбординг, борба и ушу. Трите спорта, които продължават битката си за място на олимпийските игри са борба, скуош и бейзбол.
Те ще бъдат подложени на гласуване по време на сесията на МОК в Буенос Айрес през септември, като според регламента само един от тях ще бъде одобрен.
Възможно е обаче изборът да бъде разширен до два или дори три спорта в зависимост от определянето на града домакин на Игрите през 2020 година.
Решенията на днешното заседание на Изпълкома на МОК бяха обявени от Франко Караро, председател на Комисията по програмата на олимпийските игри, Кристоф Дебюи, спортен директор на МОК и от пресдиректора на МОК Марк Адамс.
"Те не разкриха кой спорт колко гласа е събрал, но увериха, че това няма да се взема предвид при крайното гласуване на сесията през септември", съобщи от Санкт Петербург генералният секретар на БОК Белчо Горанов.
По време на срещата "Спорт Акорд" в Конгресния център, олимпийските шефове се срещнаха последователно с представители на асоциациите на летните и зимни олимпийски спортове, както и с домакините на предстоящите игри – Сочи 2014, Рио 2016 и Пьонгчанг 2018.
След това представителите на осемте кандидатстващи за място в олимпийската програма спорта направиха презентации, с които се опитват да бъдат одобрени за включване като допълнителен спорт в програмата на игрите през 2020 и 2024 г.
Въпросните спортове са: уейкборд, ушу, ролери, карате, спортно катерене, скуош, борба и бейзбол/софтбол. Съобразно презентациите Изпълнителното бюро определи трите спорта, които ще бъдат предложени за гласуване на 125-ата сесия за включване в програмата на олимпиадите.
Тя ще се състои от 7 до 10 септември в Буенос Айрес и е историческа, тъй като за първи път президент на МОК ще се оттегли поради изтекъл мандат.
Лимитът за ръководните постове бе въведен преди 10 години под натиска на общественото мнение след мегаскандала с подкупите за Солт Лейк Сити.
МОК е единствената спортна организация на планетата, която е приела ограничение от максимум два мандата за своя президент. Кандидатите до този момент са шестима: украинецът Сергей Бубка, германецът Томас Бах, сингапурецът Сер Миан Нг, Чън Куо Ву от Тайван, пуерториканецът Ричард Карион и швейцарецът Денис Освалд. Крайният срок за подаване на кандидатури е 10 юни, а самият вот в аржентинската столица е насрочен за 10 септември.
Освен изборът на наследник на Жак Рох, сесията в Аржентина ще определи и домакина на летните олимпийски игри през 2020 г. Кандидати са Истанбул, Токио и Мадрид.
Все още витаят съмнения и неясноти как и защо борбата бе изключена от олимпийската програма. И то при положение че Истанбул и Токио са кандидати за домакини на игрите през 2020 г. и от организационните им комитети твърдят, че не си представят състезанията без борбата, която е на особена почит и в двете държави. Решението на МОК обаче предизвика бърза и остра реакция сред борцовите среди. Появилите се предположения за дългогодишно напрежение по върховете между МОК и Международната федерация по борба(ФИЛА) се потвърдиха с бързата смяната на президента на световната борцова централа.
Много промени във ФИЛА
Презентацията на борбата за Санк Петербург бе подготвена от водеща световна фирма в тази област. Тя изтъква, че от 25 основни олимпийски спорта борбата е на 14-о място по приходи към МОК на игрите Лондон 2012 и за разлика от други дисциплини залата е била пълна всеки ден.
В съответствие с препоръките и след няколко срещи с босовете на МОК, Международната федерация по борба предприе светкавични мерки, за да защити спорта си и неговото място в олимпийската програма.
Структурата и правилниците на организацията бяха синхронизирани в съответствие с изискванията на МОК и съвременните тенденции в спорта. Бе поет ангажимент в бъдеще поне един от вицепрезидентите на ФИЛА да е жена.
Наред с това най-малко трима от 19-те членове на Изпълкома ще са жени и поне трима от членовете на това управително тяло ще са олимпийски или световни шампиони.
Най-убедителните доказателства за трансформацията обаче са новите правила, които санкционират пасивността и правят борбата по-динамична, разбираема и атрактивна за телевизионната аудитория.