Борусия изпусна Байерн в дербито на Бундеслигата

Двата тима направиха генерална репетиция за финала на Шампионската лига

по статията работи: Божидар Азманов | 04.05.2013 | 22:03

Борусия (Дортмунд) и Байерн (Мюнхен) не успяха да се победят в репетицията за финала на Шампионската лига и завършиха при равенство 1:1.

Двата тима изиграха един сравнително спокоен двубой, тъй като играеха само за честта.

Баварците вече се поздравиха като шампион на Германия още преди няколко кръга, а с равенството днес футболистите от Дортмунд на практика си гарантираха второто място, тъй като имат аванс от шест точки пред третия Байер Леверкузен два кръга преди края на шампионата.

Борусия излезе напред в резултата с гол на Кевин Гроскройц в 11-та минута, а Байерн изравни чрез Марио Гомес в 23-та.

През втората част звездата на домакините Роберт Левандовски пропусна дузпа, а с това и да донесе успеха за своите. Баварците пък доиграха срещата с човек по-малко след червен картон на Рафиня в 65-та минута.

Видео от сблъсъка вижте в Sporta.bg

С оглед на минималната интрига в срещата и финала в Шампионската лига, който им предстои да изиграят в края на месеца на "Уембли", и двамата треньори бяха излезли с експериментални състави.

Наставникът на домакините Юрген Клоп бе оставил на резервната скамейка Матс Хумелс, Свен Бендер и Марко Ройс, а Марио Гьотце, Лукаш Пишчек бяха извън групата. Шанс за изява сред титулярите получиха Фелипе Сантана, Нури Пахин, Кевин Гроскройц и Юлиян Шибер.

От другата страна Юп Хайнкес бе решил да даде почивка на Филип Лам, Франк Рибери, Ариен Робен, Бастиан Швайнщайгер и Марио Манджукич, Хави Мартинес и Томас Мюлер като само последните двама бяха в групата за мача. Така на терена на "Сигнал Идуна Парк" излязоха доста футболисти, които бяха записали по-малко минути с екипа на баварците през сезона.

Байерн започна срещата малко по-добре, а от вихреното темпо, с което Борусия обикновено започва домакинските си мачове нямаше и следа. В 9-та минута гостите организираха много добра атака. Шердан Шакири проби по дясното крило, нахлу в наказателното поле, но вместо да подава, пробва шут, който бе блокиран от противников бранител.

Само две минути по-късно "жълто-черните" излязоха напред в резултата. Нури Шахун намери Блашчиковски с пас от дълбочина от ляво по атаката, той центрира хубаво в наказателното поле, където Кевин Гроскройц с прецизно докосване от малък ъгъл я засече в мрежата на Мануел Нойер.

В следващата атака домакините поискаха дузпа, след като Илкай Гюндоган бе съборен в пеналта от Диего Контенто, но съдията даде знак играта да продължи. След съприкосновението пък Гюндоган бе заменен принудително.

В 23-та минута Байерн отвърна на удара и изравни резултата. Шакири върна една топка към Рафиня пред наказателното поле, той центрира към Марио Гомес, който оставен необезпокояван в наказателното поле направи резултата 1:1.

След изравнителното попадение темпото в играта на двата отбора поспадна и опасните атаки намаляха. До края на полувремето зрителите на "Сигнал Идуна Парк" станаха свидетели на два запомнящи се момента. Първо в 31-та минута Левандовски направи самостоятелен пробив, преодоля Даниел Ван Буйтен и Жером Боатенг, но не успя да се справи и с Нойер.

В самия край на първите 45 минути пък нова грешка в защитата на Борусия позволи на Гомес да получи топката в добра позиция за стрелба, но лошото овладяване на немския национал и добрата реакция на Роман Вайденфелер запазиха резултата непроменен.

В началото на втората част и гостите имаха претенции за 11-метров наказателен удар. Клаудио Писаро елегантно се освободи от Невен Суботич, но бе закачен от бранителя в "жълто-черно" и се строполи на земята. Съдията обаче отново прецени, че такава няма.

Най-тежкото наказание във футбола все пак бе отсъдено в 58-та минута, след игра с ръка на Боатенг в собственото му наказателно поле. Нарушението на правилата в тази ситуация обаче безспорно бе най-малко в сравнение с предните две ситуации, след като ръката на играча на Байерн бе близо до тялото. Зад топката застана Роберт Левандовски, но неговият удар бе отразен от Мануел Нойер за разочарование на препълнените трибуни.

Напрежението в този иначе сравнително спокоен двубой ескалира в 65-та минута, когато Рафиня удари с лакът Якуб Блашчиковски. Само три минути по-рано бразилецът бе получил жълт картон и логично след тази проява пое към съблекалните.

С наближаването на последния съдийски сигнал домакините опитаха да стигнат до успеха. В 77-та минута влезлият като резерва Марко Ройс центрира опасно от пряк свободен удар в наказателното поле пред Нойер и миг преди Левандовски да достигне до нея бе дръпнат от Боатенг. Поредните претенции за дузпа обаче останаха без последствие.

В 87-та минута футболистите на Юрген Клоп пропиляха златен шанс да се поздравят с успеха. Марко Ройс изведе Юлиан Шибер сам срещу Нойер, но нападателят си поведе дълго топката и националният страж на Германия улови.