Ботев (Пд) взе дербито с Литекс и измести ЦСКА от тройката

"Канарчетата" надделяха над "оранжевите" и ги отдалечиха от Европа

по статията работи: Даниел Любомиров | 28.04.2013 | 17:38  6 Виж всички снимки

Ботев (Пловдив) зарадва феновете си, препълнили трибуните на стадион "Христо Ботев", с изключително важна победа 1:0 над Литекс в дербито от неделната програма на 24-ия кръг на NEWS7 футболно първенство.

"Канарчетата" успяха да пробият защитния вал на "оранжвеите" в 57-ата минута, когато добър пас отляво на Мариян Огнянов беше обработен отлично от Иван Цветков, който простреля вратаря Илко Пиргов.

Капитанът на Ботев вече има 13 попадения в шампионата през този сезон и се доближи само на 1 гол от втория в класацията при реализаторите Георги Миланов от състава именно на Литекс. Лидер продължава да бъде контузеният таран на Левски Базил де Карвальо със 17 точни удара.

Ботев и Литекс изиграха дербито на високи обороти, но през второто полувреме играта се накъсваше често, а и като цяло зрителите не видяха много голови положения.

Ботев обаче се възползва максимално от загубата на ЦСКА във Вечното дерби и изпревари "армейците" на 3-тото място в класирането. "Канарчетата" вече имат 50 пункта и активът им е с 2 по-голям от този на 31-кратните шампиони.

ЦСКА и Ботев излизат в пряка битка за 3-ата позиция на стадион "Българска армия" в следващия кръг.

Литекс остава на 5-то място с 43 точки и привидно отпада от борбата за местата, даващи право на участие в евротурнирите. "Оранжевите" обаче имат най-леката програма до края на шампионата, защото им предстоят единствено двубои с отбори от долната половина на таблицата.

През първото полувреме двата тима действаха доста предпазливо и от това пострада качеството на играта, като зрителите видяха малко голови положения. Въпреки че темпото бе високо и нямаше брак в действията на съперниците, двамата вратари не се намесиха решително нито веднъж.

Най-чистото положение за Ботев бе създадено в самото начало на срещата, когато Луис Педро направи хубав пробив по левия фланг и успя да нахлуе в наказателното поле. Той обаче не се ориентира, че Тодор Неделев и Иван Цветков очакваха подаване на точката за дузпа и центрира успоредно на голлинията, където нямаше кой да засече топката.

Инициативата бе в състава на домакините през първите 20-ина минути, но те не се възползваха от териториалното си предимство. С изключение на неточен удар с глава на Сивард Спрокел, напрежение за бранителите на Литекс почти нямаше.

Тодор Неделев също пробва да открие резултата след самостоятелна акция в 29-ата минута, но изстрелът му от дъгата на пеналтерията бе уловен без особени проблеми от Илко Пиргов.

В 31-ата минута се случи най-спорното положение в мача, когато Илия Миланов повали с шпагат Мариян Огнянов и домакините поискаха дузпа. На повторенията се видя, че защитникът на Литекс играе с топката и нарушение не може да бъде отсъдено.

В самия край на полувремето вече поизравнилите играта гости можеха да стигнат до аванс в резултата. Армандо Ваюши центрира остро от пряк свободен удар и Жуниор стреля с глава, но кълбото мина на сантиметри от страничната греда.

И в началото на второто полувреме се видя, че Литекс изнася много ефективно и скоростно топката, когато организира контраатаки, но последният пас винаги проваляше акциите на "оранжевите".

В 56-ата минута "канарчетата" се възползваха от третия си удар в очертанията на вратата, за да открият резултата. Мариян Огнянов запази топката на левия фланг и центрира прецизно по тревата към точката за дузпа.

Там Цветков елегантно я овладя и се завъртя с лице към вратата, като в същото време елиминира тромаво действалия Васил Божиков. Таранът на Ботев имаше достатъчно време да нагласи кълбото за изстрел и да го прати необезпокоявано в долния ляв ъгъл за 1:0.

Литекс трябваше да отговори на предизвикателството, но отново слабостите в предни позиции на "оранжевите" не им позволяваха да стигнат до позиция за гол. Бранителите на Ботев се справяха с атаките по крилата на съперника, а Адам Стаховяк на практика нямаше работа.

Контраатаките на домакините във финалните минути също вещаеха опасност, но в крайна сметка резултатът на стадион "Христо Ботев" не бе променен и така Ботев взе ценна победа в дербито с Литекс.